Wizyta studyjna w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku
wtorek, 05 grudnia 2017 17:04

Kliknij by zobaczyć galerię

5 grudnia 2017 r. odbyła się wizyta studyjna w Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku w ramach projektu „W przyszłość bez barier”. Uczestnicy byli podzieleni na dwie grupy (uczniowie ze szkoły w Judzikach i Babkach Oleckich). I grupa – uczniowie szkoły podstawowej, zajmowała się tajemniczą wodą, powietrzem i glebą. Uczniowie poznali zasoby wody na naszej planecie, jej krążenie w przyrodzie, metody racjonalnego gospodarowania wodą, wykonywali także profile glebowe. Zajęcia prowadziła Małgorzata Rusek. Z kolei II grupa – uczniowie gimnazjum analizowali skład chemiczny wody Jeziora Ełckiego. Za pomocą walizek EKO oznaczali twardość wody, zawartość azotanów, azotynów, fosforanów, określali pH. Pobierali próbki bezkręgowców, obserwowali materiał biologiczny za pomocą mikroskopów stereoskopowych, określali skład jakościowy i ilościowy makrofauny bezkręgowej. Zajęcia prowadziła Regina Marchelska.

Opiekunowie: Beata Prześniak, Justyna Adamczyk.

AM

 
Gala Wolontariatu Caritas
poniedziałek, 04 grudnia 2017 17:57

Kliknij by zobaczyć galerię

4 grudnia 2017 r. w Ełckim Centrum Kultury odbyła się Gala Wolontariatu Caritas. My także tam byliśmy. Mogliśmy wysłuchać recitalu Marcina Pyciaka, obejrzeć spektakl pt. „Czerwony kapturek” w wykonaniu aktorów Teatru im. J. Węgrzyna w Ełku, a także uczestniczyć we wspólnej agapie. To spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że pomoc drugiemu człowiekowi wypływa z potrzeby naszych serc. Pomoc daje nam satysfakcję, radość, rozwój, zdobywanie nowych doświadczeń, zaspokojenie swoich potrzeb.

Organizacja wyjazdu: Marzanna Sienkiewicz

MS

 
Zbliża się Regionalny Turniej Języka Angielskiego
poniedziałek, 04 grudnia 2017 17:48

Regulamin Regionalnego Turnieju  Języka Angielskiego dla Uczniów klas IV-V Szkół Podstawowych „Christmas Time”

I Założenia ogólne:

1. Organizatorem Regionalnego Turnieju Języka Angielskiego dla uczniów klas IV-V Szkół

Podstawowych „Christmas Time” jest Szkoła Podstawowa w Judzikach.

2. Osobami odpowiedzialnymi za organizację i przebieg turnieju są Katarzyna Luto i Dorota

Michałowska– Radzewicz.

3. Konkurs skierowany jest do wszystkich szkół podstawowych z terenu powiatu oleckiego.

Więcej…
 
Otwarcie ptasiej stołówki
poniedziałek, 04 grudnia 2017 17:36

Kliknij by zobaczyć galerię

„Idzie, idzie Pani Zima, mróz na saniach trzyma, będą śniegi, będą wiatry, z zimą to nie żarty", dlatego sześciolatki, tradycyjnie pod swoimi oknami urządziły ptasią stołówkę. Teraz mogą obserwować swoich podopiecznych, których wciąż przybywa.

Wychowawca: Beata Kamińska-Kołodzińska.

BKK

 

 

 
Iskierki Dobra 2017
niedziela, 03 grudnia 2017 18:05

Kliknij by zobaczyć galerię

Podczas akcji charytatywnej Iskierki Dobra, która odbyła się 3 grudnia 2017 r. w Olecku na scenie wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego: Zuzanna Kukowska, Nadia Daniłowicz, Weronika Mazur oraz Zuzanna Osiecka (klasa I) i zaprezentowały piosenkę "Śnieżne panienki (przygotowanie Beata Kamińska-Kołodzińska). Natomiast dziewczęta z kl. I i II  wykonały taniec do melodii „Mam tę moc” (przygotowanie Katarzyna Luto). Do akcji wolontariatu włączyli się i pozostali uczniowie naszej szkoły, wykonując ozdoby na „wspólną choinkę” oraz nauczyciele i rodzice, przygotowując słodkie rogaliki.

BKK

 

 
Zabawa andrzejkowa
piątek, 01 grudnia 2017 19:14

Kliknij by zobaczyć galerię

W czwartkowy wieczór, 30.11.2017 r. uczniowie klas starszych wzięli udział w zabawie andrzejkowej. Wszystkim bardzo spodobały się wróżby przeprowadzone przez Kamilę Łęgowską i Sandrę Romanowską. Po dyskotece na uczniów czekały gofry przygotowane przez panią Małgorzatę Korotko  i Marzennę Grodzicką.

Organizacja andrzejek: Dorota Miszczak, Agnieszka Łaskowska, Katarzyna Luto, Małgorzata Korotko, Marzenna Grodzicka.

AM

 

 

 
Andrzejki w klasach młodszych
czwartek, 30 listopada 2017 22:02

Kliknij by zobaczyć galerię

30 listopada 2017 r. w klasach I-III odbyły się andrzejki. Uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach andrzejkowych. Po udanej zabawie wszyscy wspólnie udali się na poczęstunek, gdzie ze smakiem zajadali zdrowe kanapki i mniej zdrowe słodycze.

Organizacja imprezy: Beata Roszkowska, Małgorzata Skrocka, Urszula  Grzybowska.

BR

 
Settimana Italiana
czwartek, 30 listopada 2017 21:37

Kliknij by zobaczyć galerię

W terminie od 20 do 24 listopada 2017 r. klasa II gimnazjum brała udział w projekcie edukacyjnym „Settimana Italiana” („Tydzień Włoski”). Zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

Więcej…
 
Tydzień Edukacji Globalnej - Dzień piąty
piątek, 24 listopada 2017 19:12

Kliknij by zobaczyć galerię

24 listopada 2017 r. – w piątym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego i oddziału przedszkolnego inscenizowały wiersze z różnych stron świata w języku angielskim (organizacja zajęć – Katarzyna Luto). Ponadto dzieci z oddziału przedszkolnego poznawały Prawa Dziecka. Dowiedziały się, że bez względu na kolor skóry czy miejsce zamieszkania wszystkie dzieci mają takie same prawa. Zajęcia prowadziła Beata Kamińska-Kołodzińska. Wszyscy uczniowie obejrzeli fragmenty filmu pt. „Home: Ziemia S.O.S.” i dyskutowali na przyszłości świata. Na każdej przerwie międzylekcyjnej słuchali piosenek amerykańskich. Uczniowie klasy III G wzięli udział w zajęciach dotyczących problemu dyskryminacji. Odbyły się one w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku. Prowadziła je Agnieszka Makarewicz. Uczestnicy zajęć zapoznali się z ikonografiką ilustrującą aspekty edukacji globalnej i cele zrównoważonego rozwoju, uczestniczyli w ćwiczeniach dotyczących etykietowania, stereotypów i przynależności do grup społecznych, odegrali również scenki dramowe, po których podzielili się swoimi refleksjami. Ponadto uczniowie obejrzeli wystawę „Etiopia i Panama”, poznając w ten sposób warunki życia mieszkańców jednego z najuboższych i jednego z rozwijających się krajów świata (organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska, Marzenna Sienkiewicz). Odbył się także konkurs wiedzy o Włoszech – w formie testu, przygotowany przez Marzennę Grodzicką. Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klas IV-VII SP i II-III G. Rozstrzygnięcie konkursu jak i podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej nastąpi w poniedziałek, 27.11.2017 r.

AM

 
Tydzień Edukacji Globalnej 2017 - Dzień czwarty
czwartek, 23 listopada 2017 21:40

Kliknij by zobaczyć galerię

W czwartek, 23 listopada 2017 r. – w czwartym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klas: IV, V, VI, VII SP i II G uczestniczyli w prelekcji na temat: „Panama. Wczoraj-dziś-jutro”. Prelekcję wygłosił Andrzej Malinowski. Uczennice klasy II G: Julia Domańska, Aleksandra Sienkiewicz i Aleksandra Jankowska (pod kierunkiem Marzenny Grodzickiej) w ramach „Smaków świata” przygotowały włoskie kanapki, które wszystkim bardzo smakowały. Uczniowie klas I-III SP obejrzeli prezentację pt. „Dzieci z różnych stron świata i ich domy”, opracowaną przez Urszulę Grzybowską oraz wzięły udział grach i zabawach, przygotowanych przez Beatę Roszkowską i Małgorzatę Skrocką. Były to: wietnamska zabawa „Bit Mat Bat De”, czyli „Łapanie gęsi z zawiązanymi oczami”; Banyoka, czyli Wąż – zabawa zambijska; zabawa nepalska „Machha machha bhyaguto”, czyli „Ryba i żaba”; „Titicaca hula bula, czyli „Głuchy telefon” – zabawa peruwiańska. Na każdej przerwie międzylekcyjnej uczniowie słuchali piosenek azjatyckich.

AM

 
Tydzień Edukacji Globalnej - Dzień trzeci
środa, 22 listopada 2017 19:56

Kliknij by zobaczyć galerię

22 listopada 2017 r. (środa) w trzecim dniu Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klasy V i VI SP dyskutowali na temat zasobów wodnych Ziemi i ich różnym dostępie dla każdego Ziemianina. Podstawą do dyskusji były fragmenty filmów: „Woda pierwotna”, „Ziemia pod wodą”, „Światowa odwilż”, „Globalne ocieplenie”. Dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego i oddziału przedszkolnego poznawały ciekawe gry i zabawy z różnych zakątków Ziemi, przygotowane i prowadzone przez Beatę Kamińską-Kołodzińską i Dorotę Michałowską-Radzewicz. Na każdej przerwie międzylekcyjnej uczniowie słuchali piosenek afrykańskich.

AM

 

 
Stawiam na pracę ...
środa, 22 listopada 2017 19:53

W środę, 22 listopada 2017 roku uczniowie klasy II i III gimnazjum wzięli udział w spotkaniu „Stawiam…. na pracę, szkolnictwo zawodowe a potrzeby przedsiębiorców”. Jego organizatorem był Zespół Szkół Technicznych i Powiatowy Urząd Pracy w Olecku. Uczniowie mieli możliwość poznać ofertę edukacyjną oleckich szkół, dowiedzieć się o rynku pracy w powiecie oleckim i wysłuchać wystąpień przedstawicieli przedsiębiorstw z Olecka.

Opieka nad uczniami: Agnieszka Łaskowska, Katarzyna Luto

 
Konkurs recytatorski "Jesień w poezji"
środa, 22 listopada 2017 19:00

Kliknij by zobaczyć galerię

22 listopada 2017 r. w naszej szkole odbył się V Regionalny Konkurs Recytatorski „Jesień w poezji” (byliśmy jego organizatorem). Celem konkursu było propagowanie poezji wśród dzieci. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas II i III szkół podstawowych z Olecka, Gąsek, Wieliczek, Babek Oleckich i  Judzik. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszych recytatorów. I miejsce zajął Igor Milewski ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku. Na drugim miejscu uplasowali się: Emanuel Gajda ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku i Zofia Reczko ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku. III miejsce przypadło Mai Fiedorowicz, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku. Nagrodę specjalną Dyrektora Szkoły Podstawowej w Judzikach otrzymała Amelia Bernecka  ze Szkoły Podstawowej w Wieliczkach. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejny konkurs za rok.

Organizacja konkursu: Małgorzata Skrocka, Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska

MS

 
Tydzień Edukacji Globalnej 2017 - Dzień drugi
wtorek, 21 listopada 2017 20:30

Kliknij by zobaczyć galerię

21 listopada 2017 r. (wtorek) w drugim dniu Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klasy II i III G dowiedzieli się o odpowiedzialnej konsumpcji – Jaka kura, takie jajko, czyli oznakowania i certyfikaty pomocne w podejmowaniu decyzji konsumpcyjnych (uczciwy handel, odpowiedzialne zakupy): Fairtrade, Euroliść, Ekoland, MSC, ECOCERT, Soil Association, UTZ. Poznali także producentów ubrań – Kto najczęściej szyje nasze ubrania?; Za co płacisz, kupując parę sportowych butów?. Zajęcia prowadził Andrzej Malinowski. Z kolei uczniowie klasy III gimnazjum wraz z nauczycielami: Agnieszką Łaskowską i Katarzyną Luto przeprowadzili dla uczniów klas I-III SP quiz wiedzy na temat świata. Ponadto obejrzeli fragmenty filmów i wysłuchali piosenki Michaela Jacksona „We are the world” w wykonaniu Julii Domańskiej i Aleksandry Jankowskiej, a także wzięli udział w afrykańskiej zabawie. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Dostęp do edukacji w różnych częściach świata”. Uczniowie klas: VII SP, II i III G uczestniczyli w spotkaniu-prelekcji na temat „Życie w Palestynie. Edukacja pod okupacją”. Prelekcję wygłosiła dr Ida Schabieńska, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach (absolwentka filologii orientalnej i arabistyki). Przedstawiła sytuację w Autonomii Palestyńskiej, a następnie podzieliła się doświadczeniami i refleksjami z pracy w Domu Pokoju w Betlejem, gdzie pracowała jako wolontariuszka. To jedyny w Ziemi Świętej sierociniec dla chrześcijańskich dzieci palestyńskich, które utraciły rodziców lub ci nie są w stanie ich wychować i zapewnić należytej opieki. Opowiadała o sytuacji w Izraelu, o konflikcie izraelsko-palestyńskim (przyczyny, skutki), o szkole pod okupacją. Na każdej przerwie międzylekcyjnej uczniowie słuchali piosenek włoskich, przygotowanych przez Klaudiusza Girtlera i Patryka Kalickiego, uczniów kl. II G.

AM

 
Tydzień Edukacji Globalnej 2017 - Dzień pierwszy
poniedziałek, 20 listopada 2017 22:53

Kliknij by zobaczyć galerię

W tym roku Tydzień Edukacji Globalnej odbywa się w dniach 18-26.11.2017 r. pod hasłem „Przyszłość świata zależy od nas! W jego ramach 20 listopada 2017 r. odbyła się prelekcja na temat: „Etiopia. Wczoraj-dziś-jutro”, prowadzona przez Andrzeja Malinowskiego dla uczniów klas IV-V-VI-VII SP i II-III G. Uczniowie dowiedzieli się o środowisku przyrodniczym, społecznym i ekonomicznym Etiopii, o zagrożeniach i szansach tego afrykańskiego państwa, a także o tradycjach i kulturze. Z kolei uczniowie klasy II gimnazjum zaprezentowali państwo włoskie – Poznajemy Włochy (przedstawili ogólne informacje o kraju). Uczniowie klasy III gimnazjum dyskutowali na temat prawa do rozwoju dla wszystkich państw świata, opierając się o aktualny stan społeczno-ekonomiczny państw i wskaźnik HDI (wskaźnik rozwoju ludzkiego).

AM

 

 
Konkurs recytatorski
czwartek, 16 listopada 2017 18:30

15 i 16 listopada 2017 r. uczniowie szkoły w Judzikach wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Wierszy Ludwika Jerzego Kerna. Występowali: Ewa Dąbrowska, Patrycja Zagacka, Alicja Rydzewska, Zuzanna Pęcak, Marek Zaniewski i Miłosz Sienkiewicz. Marek Zaniewski otrzymał wyróżnienie za recytację utworu „Latający dywan”. Wystąpi on na gali finałowej konkursu, we wtorek, 21 listopada.

Przygotowujący uczniów do konkursu: Agnieszka Łaskowska

 
Konkurs fotograficzny „Matematyka Wśród Nas” dla uczniów uczestniczących w projekcie „W przyszłość bez barier”
środa, 15 listopada 2017 23:01

Spójrzmy na świat przez pryzmat fotografii a zauważymy, że matematyka jest wśród nas.

Chcemy zaproponować miłośnikom matematyki oraz fotografii udział w konkursie polegającym na złapaniu matematyki w kadrze aparatu.

Zdjęcia nie musisz wykonać profesjonalnym aparatem fotograficznym, pomóc ci może również telefon – jednak nie zapomnij, że jakość zgłaszanych fotografii również będzie oceniana.

Zapoznaj się z Regulamin Konkursu Fotograficznego „Matematyka Wokół Nas” i weź udział w konkursie.

Termin konkursu: 15 listopada – 15 grudnia 2017 r.

Załączniki:

1. Regulamin konkursu fotograficznego

2. Zgłoszenie konkursowe

3. Informacja do fotografii konkursowej

 
"Stawiam na ... pracę" - szkolnictwo zawodowe a potrzeby przedsiębiorstw
wtorek, 14 listopada 2017 00:00


------------------------------------------------------------------kliknij by przeczytać------------------------------------------------------------------

 
Z pieśnią przez dzieje Polski
poniedziałek, 13 listopada 2017 20:57

Kliknij by zobaczyć galerię

12 listopada 2017 r. uczennice klasy III gimnazjum wzięły udział w koncercie pieśni patriotycznej w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Filipowie. Zaproszeni goście śpiewali pieśni patriotyczne wspólnie z zespołem ludowym „Rospuda”, a koncert uświetnił 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Każdy z utworów został opatrzony krótkim komentarzem dotyczącym historii powstania pieśni. Śpiewano pieśni i piosenki, które niegdyś rozbrzmiewały w polskich domach  i towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych, rozwijały poczucie więzi narodowej, rodzinnej. Nie zabrakło utworów lżejszych i popularnych, które malowały dawny obyczaj i folklor, miały charakter dokumentu epoki, czy były wzruszającym świadectwem czasu.

Ponadto uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Mamy Niepodległą!” – Kartki dla Niepodległej, roznosząc je podczas przemarszu niepodległościowego w dniu 10 listopada 2017 r. Akcja organizowana jest przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i polega na radosnym świętowaniu kolejnych rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę przez wysyłanie bliskim bezpłatnych kartek pocztowych  z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Mamy Niepodległą! ma wpływ na pielęgnowanie tożsamości lokalnej i kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.

Organizacja wyjazdu na koncert i akcji społecznej: Agnieszka Łaskowska

 

 
"Nie ma dna w nieszczęściu ludzkim"
poniedziałek, 13 listopada 2017 20:38

Kliknij by zobaczyć galerię

11 listopada 2017 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbyło się spotkanie z panią Janiną Maciukiewicz – świadkiem historii. Pani Janina Maciukiewicz urodziła się 5 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Opowiadała o swoim życiu, o wojnie, o zesłaniu na Syberię, o pracy w zawodzie nauczycielskim i działalności społecznej. W spotkaniu wzięli także uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.

Foto: Bolesław Słomkowski

Janina Maciukiewicz (ur. 30.07.1923 r. w Reszkach) – nauczycielka, absolwentka Państwowego Liceum Pedagogicznego w Augustowie i Studium Nauczycielskiego, działaczka społeczna, prezes Koła Związku Sybiraków w Olecku; od 1974 r. na emeryturze. Po aresztowaniu ojca przez NKWD, wraz z rodziną w czerwcu 1941 r. została zesłana na Syberię do Czernogorska. Do Polski powróciła w 1946 r. Jest autorką książki „Nie ma dna w nieszczęściu ludzkim” (Olecko 2003), opisującej własne przeżycia z Syberii w latach 1941-1946, a także pamiętnika „Mazury moim domem i życiem” (Olecko 2003) – wspomnienia napisane na konkurs zorganizowany przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku.

AM

 
Marsz Niepodległości
sobota, 11 listopada 2017 18:29

Kliknij by zobaczyć galerię

10 listopada 2017 r. w ramach obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły przeszli w Marszu Niepodległości. Trasa marszu prowadziła przez część miejscowości Lenarty. Napotkani mieszkańcy otrzymywali flagi państwowe wykonane przez najmłodszych uczniów, pocztówki okolicznościowe, biało-czerwone cukierki świąteczne i kokardki narodowe.

Marsz Niepodległości zorganizowały: Urszula Grzybowska i Beata Kamińska-Kołodzińska.

*Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów (1795-1918).

AM

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 23