Podsumowanie TEG
poniedziałek, 21 listopada 2016 20:04

edukacja globalnaalt

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W poniedziałek, 21 listopada 2016 r. odbył się apel szkolny, na którym został podsumowany Tydzień Edukacji Globalnej  w naszej szkole. Uczniowie biorący udział w konkursach otrzymali nagrody, a zaangażowani nauczyciele – podziękowania.

Ponadto dzisiaj w gimnazjum zostały przeprowadzone zajęcia na temat: „Sytuacja dzieci w Etiopii” (prowadząca – Małgorzata Skrocka).

AM

 
Otwarcie altany
sobota, 19 listopada 2016 14:38

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W sobotę, 19 listopada 2016 r. o godz. 11 odbyło się uroczyste otwarcie altany znajdującej się przy szkole. Spotkanie uświetnili: Wacław Olszewski (burmistrz Olecka), Karol Sobczak (przewodniczący RM w Olecku), Paweł Giełazis i Ferdynand Grodzicki (radni RM w Olecku). Altana powstała z inicjatywy mieszkańców wsi Judziki, w tym sołtysa – Witolda Jagłowskiego i będzie służyć społeczności lokalnej oraz uczniom naszej szkoły.

AM

*Altana– lekka budowla; miejsce spotkań i odpoczynku

 
Pokój między narodami
piątek, 18 listopada 2016 17:30

altedukacja globalna

Kliknij by zobaczyć galerię

 

18.11.2016 r., w piątym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej „Razem dla Pokoju” dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego wysłuchały mądrych bajek: „Najmądrzejsze stworzenia na Ziemi”, „O dzielnej myszce Numudu” (Togo). Ponadto spotkały się z majorem Wojska Polskiego, Grzegorzem Łapińskim z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, który opowiadał o pracy żołnierza i o misjach pokojowych na świecie. Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w zabawach i grach popularnych wśród dzieci afrykańskich, amerykańskich i europejskich. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Pokój temu domowi”.

Więcej…
 
Od wyżywienia do pokoju
czwartek, 17 listopada 2016 19:04

edukacja globalna  alt  

Kliknij by zobaczyć galerię

 

17.11.2016 r., w czwartym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej „Razem dla Pokoju” dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego wysłuchały mądrej bajki o królu i krabie (Nikaragua). Również i uczniowie klas: I-III szkoły podstawowej słuchali mądrych bajek z różnych stron świata, niektóre z nich inscenizowali, były także zabawy. Klasy: IV, V, VI SP i I, II, III G uczestniczyły w konkursie „Muzyka dla Pokoju”. Należało wysłuchać prezentowanych utworów muzycznych ze wszystkich kontynentów, odgadnąć nazwę kraju, z którego pochodzi dana piosenka/melodia i wskazać ten kraj na mapie politycznej świata. Rozpoznane zostały utwory z Rosji, Korei Południowej, Japonii, Chin, Czech, USA, Peru, Hiszpanii i Gwinei. Uczniowie klasy szóstej i wszyscy gimnazjaliści obejrzeli film dokumentalny pt. „Syria. Dzieci wojny”. Film opowiada historię pięciorga dzieci, których życie zostało zamienione w koszmar. Jedno z największych miast Syrii, Aleppo, stało się areną bratobójczych walk. Szkoły są zamknięte, jedzenia brak, istnieje stałe zagrożenie snajperskim ostrzałem. Pięcioletniej Sarze śnią się strzelający do niej snajperzy. Czternastoletni Mohammed stracił nadzieję na spokojne życie. Ośmioletnia Farah zajmuje się zbieraniem odłamków i kolorowych wstążek dla ojca do produkcji bomb. Trzynastoletnia Helen zastąpiła nauczycielkę i uczy młodsze dzieci.

 

Więcej…
 
Świat w obliczu wyzwań
środa, 16 listopada 2016 20:00

altalt

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W trzecim dniu Tygodnia Edukacji Globalnej „Razem dla Pokoju” (16.11.2016 r.) dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego rozpoczęły zajęcia od wysłuchania mądrej bajki „O sprytnym sułtanie i jeszcze sprytniejszym Alim (Irak). Uczniowie klasy I gimnazjum dyskutowali na sytuacji politycznej na świecie i wykonali plakat – „Razem dla pokoju”, a także wzięli udział w zajęciach nt. „Świat daleki od doskonałości. Konflikty stare i nowe”. Z kolei uczniowie klasy II gimnazjum zastanawiali się nad działaniami, jakie należy podjąć, by osiągnąć pokój na naszej planecie (warsztaty) – „Dlaczego tak trudno o pokój na świecie?”, „Moja pomoc ma znaczenie”, „Skutki wojen”, „Korzyści z utrzymania pokoju na świecie”.

 

Więcej…
 
Od mądrych bajek przez prawa człowieka do tolerancji
wtorek, 15 listopada 2016 21:30

 

altKliknij by zobaczyć galerię

alt

15.11.2016 r. – drugiego dnia Tygodnia Edukacji Globalnej „Razem dla Pokoju” dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego słuchały mądrych bajek: „Słońce i Księżyc” (Filipiny) i „Kłótliwe sąsiadki” (Gruzja). W klasie I szkoły podstawowej odbyły się zajęcia na temat "Afryka daleka czy bliska?". Uczniowie  poznawali obyczaje, zabawy i naukę dzieci z Afryki, a także malowały obrazy, które kojarzą się z Afryką. Natomiast uczniowie klasy I gimnazjum zastanawiali się nad tym, co i ile łączy ze sobą młodych ludzi na całym świecie (Ja i Hari). Z kolei uczniowie klasy II gimnazjum debatowali nad prawami kobiet i tolerancją – ich znaczeniem w walce o pokój na Ziemi. Do codziennego konkursu wiedzy o świecie – „Świat w zagadkach, liczbach i rebusach” przystąpili uczniowie całej szkoły.

Dzisiejsze spotkania prowadzili: Dorota Michałowska-Radzewicz, Małgorzata Skrocka, Beata Roszkowska, Marzanna Sienkiewicz, Andrzej Malinowski, Małgorzata Korotko i Marzenna Grodzicka.

Ponadto w gimnazjum odbywają się codziennie zajęcia w ramach edukacji globalnej (tematyka różnorodna).

AM

 
Quiz Wiedzy o Tytoniu
poniedziałek, 14 listopada 2016 21:43

alt

 

14.11.2016 r. W szkolnych eliminacjach VIII Powiatowego Quizu Wiedzy o Tytoniu wzięło udział 6. naszych uczniów: Paweł Jasielun, Tomasz Jasielun, Magdalena Borkowska, Oliwia Kotowska, Sebastian Wodnicki i Aleksandra Sienkiewicz. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.

Organizator konkursu w szkole: Małgorzata Korotko

AM

 
Sri Lanka - kraj szczęśliwych i uśmiechniętych ludzi
poniedziałek, 14 listopada 2016 20:33

alt alt

                                         Kliknij by zobaczyć galerię

 

W poniedziałek, 14 listopada 2016 r. rozpoczął się Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Razem dla Pokoju”. W jego ramach odbyła się dzisiaj w naszej szkole prelekcja poświęcona Sri Lance – krajowi szczęśliwych i uśmiechniętych ludzi, w którym po wojnie domowej zapanował pokój trwający do chwili obecnej. Sri Lanka jest przykładem państwa, gdzie obok buddystów żyją i pracują w zgodzie wyznawcy islamu, hinduizmu i chrześcijaństwa, gdzie pokojowe współistnienie wielu narodowości przyczynia się do ogólnego rozwoju tego pięknego azjatyckiego kraju. Podczas prelekcji poruszono zagadnienia dotyczące gospodarki, kultury i polityki Sri Lanki oraz dostępu mieszkańców do dóbr i usług warunkujących możliwości rozwojowe. Spotkanie prowadził Andrzej Malinowski.

AM

 

Więcej…
 
A może do kina na film?
poniedziałek, 14 listopada 2016 20:17

Kliknij by zobaczyć galerię

 

13 listopada 2016 r. klasa II gimnazjum zrealizowała pomysł Kacpra i wybrała się do kina w Olecku na film 3D pt. „Osobliwy dom Pani Peregrine”. Wszyscy zjawili się w komplecie, aby zaczerpnąć trochę kultury w ten zimowo- jesienny wieczór. A oto refleksje uczniów po obejrzeniu filmu:

 

Więcej…
 
11 Listopada
piątek, 11 listopada 2016 17:15

alt

Kliknij by zobaczyć galerię

 

11 listopada 2016 r. w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Olecku wzięła udział również delegacja z naszej szkoły w składzie: Beata Prześniak (dyrektor), Kinga Konopko (uczennica kl. II gimnazjum) i Andrzej Malinowski (nauczyciel). Członkowie delegacji uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele NMP Królowej Polski w Olecku, w apelu pamięci i złożyli kwiaty przy Pomniku Wdzięczności.

AM

 
Narodowe Święto Niepodległosci
czwartek, 10 listopada 2016 20:58

Kliknij by zobaczyć galerię

 

98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczciliśmy w naszej szkole w sposób szczególny i wyjątkowy. W dniu 9 listopada 2016 r. wszyscy uczniowie przyszli na zajęcia z białymi i czerwonymi dodatkami w ubiorze oraz wzięli udział w ciekawych i różnorodnych przedsięwzięciach przygotowanych dla każdego etapu edukacyjnego. Niecodzienną lekcję patriotyzmu rozpoczęła dyrektor szkoły, pani Beata Prześniak, która przedstawiła uczniom istotę święta i drogi Polski do niepodległości. Dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego i oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej obejrzeli prezentację multimedialną na temat polskich symboli narodowych, wzięli udział w quizie dotyczącym ogólnej wiedzy o Polsce, zaśpiewali dwie piosenki patriotyczne i zatańczyli krakowiaka. Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej rozwiązywali test o Polsce – Grzegorz Augustynowicz, uczeń klasy V SP prawidłowo rozwiązał cały test, uzyskując wynik stuprocentowy i obejrzeli film o historii naszego kraju. Natomiast uczniowie gimnazjum prześledzili sytuację polityczną i gospodarczą Polski w latach 1918-1920, rozwiązywali test – najwyższy wynik uzyskał uczeń klasy III G, Szymon Gliniecki oraz recytowali własnoręcznie napisane wiersze o Polsce.

Nad całością czuwały nauczycielki: Marzenna Grodzicka i Małgorzata Korotko.

AM

 

Więcej…
 
Razem dla pokoju
czwartek, 10 listopada 2016 18:09

alt 

Razem dla Pokoju - Tydzień Edukacji Globalnej (14-20.11.2016 r.)

Harmonogram działań w naszej szkole

 

Więcej…
 
Edukacja globalna. Moduł I
wtorek, 08 listopada 2016 17:07

alt

Gimnazjum w Zespole Szkół w Judzikach współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filią w Olecku, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i MSZ przy realizacji VI edycji Projektu „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju”

Więcej…
 
Konkurs plastyczny
poniedziałek, 07 listopada 2016 17:43

alt

 

Zapraszamy uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum do udziału w konkursie plastycznym

„JAK WYOBRAŻAM SOBIE KRAJE ROZWIJAJĄCE SIĘ PO ROKU 2030”

Format prac: dowolny (maksymalnie A3)

Technika wykonania prac: dowolna

Ilość zgłoszonych prac do konkursu: 1 uczeń przedstawia 1 pracę

Miejsce składania prac: biblioteka szkolna

Termin składania prac: do 16.11.2016 r.

Organizatorzy konkursu: Beata Kamińska-Kołodzińska i Marzanna Sienkiewicz

 

*Kraje rozwijające się – termin określający kraje o niskim poziomie dóbr materialnych

 

 

AM

 

 

 
Jesienne kolorowe drzewa
czwartek, 03 listopada 2016 19:37

 

Kliknij by zobaczyć galerię

 

Na zajęciach plastycznych uczniowie klasy I wykorzystywali masę solną. Wykazując się inwencją twórczą wykonali drzewo w najpiękniejszych kolorach polskiej jesieni. Zajęcia odbyły się 3 listopada 2016 r.; prowadząca – Małgorzata Skrocka.

AM

 

 
Konkurs Recytatorski "Jesień w poezji"
środa, 02 listopada 2016 19:20

REGULAMIN IV REGIONALNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

DLA UCZNIÓW KLAS II-III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH „JESIEŃ W POEZJI”

Więcej…
 
Edukacja globalna
środa, 02 listopada 2016 18:49

alt

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu z zakresu edukacji globalnej „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju” w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Udział szkoły w projekcie pomoże w rozwijaniu kluczowych kompetencji dzieci i młodzieży, w szczególności kompetencji społecznych i obywatelskich, inicjatywności i przedsiębiorczości stanowiących podstawę uczenia się przez całe życie oraz budowania odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego opartego na wiedzy i uniwersalnych wartościach.

Więcej…
 
I Regionalny Turniej Języka Angielskiego
środa, 02 listopada 2016 18:03

Regulamin I Regionalnego Turnieju Języka Angielskiego dla Uczniów Klas IV-VI Szkół Podstawowych

„You Can Show What You Know”

Więcej…
 
Zaduszki
środa, 02 listopada 2016 17:35

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W Zaduszki, 2 listopada 2016 r. rada samorządu uczniowskiego upamiętniła mieszkańców Judzik, pochowanych do roku 1945 na nieczynnym cmentarzu poniemieckim znajdującym się przy szkole, zapalając symboliczne znicze.

AM

*Zaduszki (Dzień Zaduszny) – obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, przypadający corocznie na dzień 2 listopada, połączony z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych. Zaduszki zbiegają się zazwyczaj z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej.

 

 

 
Pizza Gimnazjalna
wtorek, 01 listopada 2016 19:47

Kliknij by zobaczyć galerię

 

Uczniowie klasy II gimnazjum realizują swoje marzenia. W październiku była to uczta pizzowa. Udało się w 10 osób zjeść 3 pizze o średnicy 50 cm (niektórzy kilka porcji wzięli jeszcze do domu). Zajadaliśmy się pizzą Hawajską, Duetem Serowym, Lasu Czarem oraz Topolina. Pomysłodawcą imprezy był Piotrek Augustynowicz. Zaglądajcie na strony, to dowiecie się co ciekawego wydarzy się w listopadzie i kto będzie tego pomysłodawcą.

Wychowawczyni, Marzenna Grodzicka

AM

 

 
Halloween
niedziela, 30 października 2016 16:44

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W związku z kulturą krajów anglojęzycznych, w piątek 28.10.2016 r. najmłodsi uczniowie (od przedszkola do klasy IV SP) uczestniczyli w nietypowych zajęciach języka angielskiego. Dzieci nauczyły się słownictwa i piosenek związanych z Halloween, a na koniec zostały poczęstowane cukierkami z rąk prawdziwej wiedźmy, wypowiadając słowa: „Trick or Treat”, czyli cukierek albo psikus.

Prowadząca zajęcia: Katarzyna Luto

AM

*Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 18