Udział w obchodach Święta Niepodległości
niedziela, 11 listopada 2018 16:11

 

Kliknij by zobaczyć galerię

11 listopada 2018 r. delegacja z naszej szkoły w składzie: Beata Prześniak, Katarzyna Luto, Andrzej Malinowski, Małgorzata Pawłowska i Rafał Bednarski wzięła udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Olecku. Delegacja uczestniczyła we mszy św., odsłonięciu Pomnika Niepodległości oraz złożyła kwiaty przy Pomniku Piłsudskiego i Pomniku Wdzięczności.

AM

 

 

 
Współpraca ze Szkołą Podstawową w Mazurach
sobota, 10 listopada 2018 18:12

Kliknij by zobaczyć galerię

9.11.2018 r. Podczas uroczystej gali poświęconej 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, nauczycielka naszej szkoły, Małgorzata Skrocka prowadziła patriotyczny występ duetu instrumentalnego w Szkole Podstawowej w Mazurach. Współpraca ze szkołą w Mazurach dotyczyć będzie również integracji uczniów klas młodszych oraz organizacji wspólnych wyjazdów i wycieczek.

AM

 

 
12 listopada 2018 r. (poniedziałek) dniem wolnym od zajęć
piątek, 09 listopada 2018 18:21

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w związku z uchwaleniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej poniedziałek, 12 listopada 2018 r. jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Dzień wolny od zajęć lekcyjnych i wychowawczych pozwoli na spędzenie czasu wśród najbliższych, w gronie rodzinnym, by w radosnej, patriotycznej atmosferze godnie świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 
Przytulmy Polskę do serca
piątek, 09 listopada 2018 17:30

Kliknij by zobaczyć galerię

 

Biel śniegu i żar czerwieni

i orły dumne, piastowskie,

to wieczne symbole tej ziemi

najbliższej sercu, bo polskiej!

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 9 listopada 2018 r. odbyła się w szkole  uroczysta akademia. Dzisiejszy dzień uczyniliśmy refleksją nad historią i współczesnością naszej ojczyzny, inaczej niż zwykle przyjrzeliśmy się Polsce. Zjednoczyło nas wspólne przeżywanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wysłuchaliśmy wierszy i pieśni patriotycznych, w których jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu, obejrzeliśmy fragmenty filmów historycznych. Równo o godz. 11.11 zaśpiewaliśmy hymn narodowy, włączając się w ten sposób do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej – „Rekord dla Niepodległej”. Dyrektor szkoły, Beata Prześniak wręczyła nagrody uczniom, którzy zwyciężyli w konkursie wiedzy o Polsce „Czy znam Cię Polsko?” – Alicji Rydzewskiej, Zuzannie Pęcak, Karolinie Balewskiej i Julii Domańskiej. W części końcowej uroczystego spotkania wszyscy odśpiewali pieśń „Żeby Polska była Polską” i częstowali się tortem, upieczonym specjalnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

*Kiedy w 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa Polacy stanęli do walki z nadzieją, że przez ich krew i blizny droga prowadzi do wolnej ojczyzny. Na czele tworzonych polskich oddziałów wojskowych stanął Józef Piłsudski. W odezwie do żołnierzy mówił: „Wybiła godzina rozstrzygająca. Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama chce budować swą przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę oręża. Kadry armii polskiej wkroczyły na ziemię Królestwa Polskiego, zajmując ją na rzecz właściwego, istotnego, jedynego gospodarza – Ludu Polskiego, który ją swą krwawicą użyźnił i wzbogacił. Zajmują ją w imieniu Władzy Naczelnej Rządu Narodowego. Niesiemy całemu Narodowi rozkucie kajdan, poszczególnym zaś warstwom warunki normalnego rozwoju.”

Prowadzący akademię: Aleksandra Jankowska, Miłosz Sienkiewicz

Poczet flagowy: Alicja Rydzewska, Nikodem Walkowiak, Joanna Gliniecka

Organizacja akademii: Andrzej Malinowski, Małgorzata Korotko, Beata Kamińska-Kołodzińska, Urszula Grzybowska

Tort upiekły: Małgorzata Korotko, Beata Kamińska-Kołodzińska, Marietta Protasiewicz

AM

 

 
Pomagamy, bo kochamy zwierzęta
środa, 07 listopada 2018 20:42

W związku z wizytą w naszej szkole wolontariuszki z Olecka, pani Joanny Mackiewicz, która będzie wprowadzała dzieci i młodzież w tajniki wolontariatu, ogłaszamy zbiórkę karmy dla zwierząt. Zebraną karmę przekażemy wolontariuszom z „Cztery łapy - Adpotuj psa - Olecko” w ramach podziękowania pani Joannie za spotkanie i nawiązaną współpracę. Dary prosimy przekazywać do szkoły w Judzikach - do 14 listopada 2018 r.

Szkolne Koło Wolontariatu

 

 
Rodzice czytają dzieciom
środa, 07 listopada 2018 19:48

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W ramach akcji „Rodzice czytają dzieciom”, 7 listopada 2018 r. po raz kolejny rodzice uczniów klasy III czytali utwory poetyckie dla dzieci. Tym razem były to wiersze o jesieni autorstwa Joanny Kulmowej, Wandy Grodzieńskiej, Jerzego Kerna, Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Panie: Wioletta Dąbrowska, Irena Sokołowska, Angelika Kukowska i Joanna Milewska doskonale poradziły sobie z interpretacją wierszy. Dzieci wraz z wychowawczynią serdecznie dziękują mamom za zaangażowanie w życie szkoły i kolejny dowód niezawodnej współpracy.

Wychowawca klasy: Małgorzata Skrocka

MS

 

 
Zajęcia w OSP w Lenartach
wtorek, 06 listopada 2018 18:15

 

W ramach realizacji podstawy programowej z edukacji dla bezpieczeństwa uczniowie klasy VIII i III gimnazjum wybrali się 5.11.2018 r. na zajęcia do siedziby OSP w Lenartach. Zapoznali się z wyposażeniem wozu strażackiego, elementami ubioru strażackiego, a także obejrzeli podręczny sprzęt gaśniczy. W zajęciach uczestniczył pan Algiment Rutkowski – członek OSP w Lenatrach.

Organizacja zajęć: Agnieszka Łaskowska, Ferdynand Grodzicki

 

 

 
Wojenko, wojenko
poniedziałek, 05 listopada 2018 20:41

 

Kliknij by zobaczyć galerię

5 listopada 2018 r. uczniowie klas I-III brali udział w Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Olecku. Uczennice klasy I w składzie: Wiktoria Mazur, Aleksandra Pęcak, Nadia Daniłowicz i Anna Pawłowska wykonały piosenkę pt. „Wojenko, wojenko”. Natomiast uczniowie z klasy II i III – Zuzanna Osiecka, Ewa Dąbrowska i Kacper Kukowski zaśpiewali piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”. Wszyscy świetnie poradzili sobie z nowym wyzwaniem, jakim jest publiczny występ przed dużą publicznością.

Przygotowanie uczniów: Urszula Grzybowska i Małgorzata Skrocka

MS

 

 
W świecie bajek
poniedziałek, 05 listopada 2018 20:30

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W dniu 5 listopada 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i ZWP świętowały Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Starsze przedszkolaki rozpoznawały motywy muzyczne z różnych bajek i dobierały rekwizyty do poszczególnych bohaterów. Na zakończenie wykonały plakaty bajkowe. Maluchy słuchały bajek i bawiły się w teatr.

BKK

 

 
Tobie Ojczyzno
niedziela, 04 listopada 2018 10:07

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W sobotę, 3 listopada 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach odbył się XIV Międzygminny Konkurs Wokalno-Recytatorski „Tobie Ojczyzno”. Jego celem było pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia, kultywowanie myśli patriotycznej poprzez aktywność muzyczną i recytatorską. Z racji wyjątkowej rocznicy oprawa konkursu miała niezwykle uroczysty charakter. Zmagania konkursowe rozpoczęły się od poloneza w wykonaniu uczniów Gminnego Ośrodka Kultury, po którym wszyscy zebrani odśpiewali hymn państwowy. Potem wystąpili uczestnicy, wśród których nie zabrakło uczniów naszej szkoły. Miłosz Sienkiewicz recytował wiersz Jerzego Żuławskiego „Do moich synów”, za który otrzymał wyróżnienie. Julia Domańska wykonała pieśń „O mój rozmarynie” i zajęła II miejsce, zaś Zuzanna Pęcak śpiewała pieśń pt. „Białe róże”. Po konkursie uczniowie obejrzeli wystawę „Czas Wielkiej Wojny” i wysłuchali koncertu, na który złożyły się utwory znanych polskich kompozytorów.

Przygotowanie uczniów: Agnieszka Łaskowska, Maria Kowalewska

 

 
Pamięć ...
środa, 31 października 2018 21:13

Kliknij by zobaczyć galerię

Biegu cza­su nie cof­niesz, lecz pa­mięcią możesz się wywdzięczyć ...

Przed Świętem Zmarłych, 31.10.2018 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu porządkowali groby na poniemieckim cmentarzu w Judzikach. Wyrazili w ten sposób swój szacunek dla ludzi zamieszkujących te tereny jeszcze przed II wojną światową. Pamięć o tych, którzy odeszli jest świadectwem naszej dojrzałości i kultury.

Opiekun grupy: Małgorzata Skrocka

MS

 

 
Pasowanie na przedszkolaka
środa, 31 października 2018 20:41

 

Kliknij by zobaczyć galerię

My jesteśmy przedszkolaki
Maluszki kochane
Dzisiaj było nasze pasowanie

Dzień 31 października 2018 r. na długo pozostanie w pamięci dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego. Właśnie tego dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. Dzieci przedstawiły krótką część artystyczną, podczas której zaprezentowały swoje umiejętności i obiecały m.in. zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani, być dzielnym i pomagać kolegom. Następnie pani dyrektor szkoły, Beata Prześniak dokonała pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki.

Wychowawcą grupy jest pani Dorota Michałowska-Radzewicz.

AM

 

 
Czytaj codziennie
czwartek, 25 października 2018 19:15

 

Kliknij by zobaczyć galerię

25.10.2018 r. W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej zostały podsumowane dwa konkursy: konkurs plastyczny „Gang Słodziaków” i konkurs głośnego czytania „Czytaj codziennie”.

Wyróżniono następujące prace plastyczne: Weroniki Mazur, Marii Rydzewskiej, Aleksandry Pęcak, Joanny Woźnickiej i Krystiana Krotoszyńskiego.

W konkursie głośnego czytania albumy (nagrody) wylosowali: Mateusz Rubin, Kacper Kukowski i Weronika Mazur.

Organizacja spotkania i konkursów: Marzanna Sienkiewicz

MS

 

 

 

 
Wywiadówka
środa, 24 października 2018 16:14

W czwartek, 25 października 2018 r. o godz. 17. odbędzie się zebranie z rodzicami. Cel zebrania: zapoznanie z postępami uczniów w nauce i zachowaniu, przekazanie bieżących informacji na temat pracy szkoły.

Serdecznie zapraszamy

 
Przygody kropelki
wtorek, 23 października 2018 19:53

 

Kliknij by zobaczyć galerię

23.10.2018 r. w zerówce odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców na temat: Przygody kropelki – zabawy badawcze inspirowane tekstem S. Karaszewskiego „Woda krąży”. Podczas zajęć dzieci rozwijały następujące kompetencje kluczowe: porozumiewanie się w języku ojczystym, naukowo-techniczną, umiejętność uczenia się i cyfrową.

Prowadząca zajęcia: Beata Kamińska-Kołodzińska

BKK

 

 
Ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów
wtorek, 23 października 2018 17:39

Kliknij by zobaczyć galerię

 

Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły,

Będę uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować, kiedy dorosnę. (…)

 

Pasowanie na ucznia to bardzo ważna uroczystość w naszym szkolnym kalendarzu imprez. Tradycyjnie, jak co roku w październiku pierwszoklasiści prezentują swoje umiejętności w przygotowanym wcześniej programie artystycznym – występują przed rodzicami, nauczycielami i innymi uczniami. Tak było i tym razem, 23 października 2018 r. Po występie dzieci złożyły uroczystą przysięgę i w symboliczny sposób – dużym ołówkiem zostały pasowane przez panią dyrektor, Beatę Prześniak i przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły. Od tego momentu nie są już tylko dziećmi, ale też uczniami. Fakt obecności rodziców, uczniów klas starszych i ich wychowawców dodaje dodatkowej wagi tej uroczystości. Uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.

Organizacja uroczystości: wychowawca klasy I - Urszula Grzybowska.

AM

 
107. rocznica urodzin porucznika Kazimierza Nuszla
piątek, 19 października 2018 17:22

 

Kliknij by zobaczyć galerię

19 października 2018 r. odbył się uroczysty apel z okazji 107. rocznicy urodzin por. Kazimierza Nuszla (1911-1940), którego Dąb Pamięci posadzono przy naszej szkole w dniu 24 czerwca 2010 r. i odsłonięto tablicę pamiątkową dla jego upamiętnienia i uhonorowania.

Kazimierz Nuszel wywodził się z kresowej rodziny. Urodził się 107 lat temu – 19 października 1911 r. w Wilnie, w polskiej, katolickiej rodzinie mieszczańsko-ziemiańskiej. Jego ojciec, Jan Nuszel był urzędnikiem i pracował na kolei. Matka, Weronika Nuszel zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci: Kazimierza, Stanisława, Edwarda i Jana. Była spokrewniona z generałem Tadeuszem Kościuszko. Kazimierz Nuszel ukończył Gimnazjum imienia Króla Zygmunta Augusta w Wilnie, a następnie w 1934 r. Wydział Prawa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Stanisława Batorego w Wilnie uzyskując tytuł magistra praw. Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939 r. Kazimierz Nuszel jako podporucznik został zmobilizowany i przydzielony do 70 Pułku Piechoty w Pleszewie, skąd wyruszył na front. Trafił do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. decyzją sowieckich władz został rozstrzelany przez NKWD, a zwłoki zakopano w miejscu zbiorowej zbrodni w lesie katyńskim w pobliżu miejscowości Katyń. Obecnie znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny Ofiar Katynia.

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi
Niebo zna język, w którym komendy padały
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi

Kazimierz Nuszel pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do stopnia porucznika.

Organizacja apelu: Agnieszka Łaskowska, Andrzej Malinowski

AM

 

 
Wizyta Księdza Biskupa
wtorek, 16 października 2018 18:26

 

Kliknij by zobaczyć galerię

16 października 2018 r. społeczność szkolna gościła Księdza Biskupa Jerzego Mazura wraz z towarzyszącym mu ks. proboszczem Grzegorzem Stankiewiczem. Wizyta była wyjątkowym wydarzeniem dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Odbyła się pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Uczniowie w sposób uroczysty powitali dostojnego gościa – śpiewem, tańcem i recytacją. Wizyta zbiegła się z XVIII Dniem Papieskim i z tej okazji młodzież przypomniała sylwetkę papieża Polaka, Jana Pawła II. Ksiądz Biskup skierował do zebranych piękne i ciepłe słowa, słowa wsparcia i radosnego przesłania Słowa Bożego. Wyraził także wdzięczność nauczycielom za trud wychowania dzieci i młodzieży, mówił o roli rodziców w tym ważnym procesie. Wszystkim zebranym udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Spotkanie z Księdzem Biskupem odbyło się w ramach wizytacji kanonicznej w parafii Judziki.

Organizacja spotkania: Beata Prześniak, Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska.

AM

 

 
Z biegiem rzeki Legi - 4
sobota, 13 października 2018 21:01

Kliknij by zobaczyć galerię

W sobotę, 13 października 2018 r. odbyła się czwarta wyprawa doliną rzeki Legi na odcinku – Olecko (wypływ z Jeziora Oleckie Wielkie) – Lesk – Skowronki (wpływ do Jeziora Olecko Małe) w ramach realizacji zadania publicznego. Naszą grupę projektową stanowili: Alicja Rydzewska, Gabriela Domysławska, Joanna Gliniecka, Maja Wierżyńska, Zuzanna Pęcak, Sebastian Wierżyński, Magdalena Borkowska, p. Agnieszka Łaskowska, p. Ferdynand Grodzicki i p. Andrzej Malinowski (przewodnik). Dokonano obserwacji rzeki Legi i jej pomiarów. Dzięki uprzejmości i gościnności pana Michała Wójcika, uczestnicy projektu zwiedzili również młyn wodny (z 1895 r.) zlokalizowany nad Legą w Olecku.

Następna i jednocześnie ostatnia wędrówka z biegiem rzeki Legi odbędzie się 17 listopada 2018 r.

AM

 
Klasa III w Sedrankach
sobota, 13 października 2018 20:39

 

Kliknij by zobaczyć galerię

13 października 2018 r., w słoneczną jesienną sobotę, uczniowie klasy III szkoły podstawowej wraz z rodzicami i wychowawczynią wybrali się na wycieczkę integracyjną do Sedranek koło Olecka. Pierwsza część spotkania połączona z pieczeniem kiełbasek i przejażdżką motocyklową odbyła się nad Jeziorem Sedraneckim. Kolejna – w gościnnym gospodarstwie pani Joanny Milewskiej. Dzieci i ich mamy miały tam możliwość pokazania swoich umiejętności muzycznych, sportowych, plastycznych i dotyczących kreatywnego myślenia. Pogoda i humor dopisały. Kolejną wycieczkę klasową ustalono na wiosnę przyszłego roku.

MS

 

 
Dzień Edukacji Narodowej
piątek, 12 października 2018 18:08

 

Kliknij by zobaczyć galerię

12 października 2018 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie i rodzice złożyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły serdeczne podziękowania i życzenia, natomiast dyrektor, pani Beata Prześniak wręczyła nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz na rzecz szkoły.

Organizacja apelu: Marietta Protasiewicz, Katarzyna Luto-Biłda, Dorota Michałowska-Radzewicz.

AM

*Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione w 1972 r. jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 r. obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r.

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 31