107. rocznica urodzin porucznika Kazimierza Nuszla
piątek, 19 października 2018 17:22

 

Kliknij by zobaczyć galerię

19 października 2018 r. odbył się uroczysty apel z okazji 107. rocznicy urodzin por. Kazimierza Nuszla (1911-1940), którego Dąb Pamięci posadzono przy naszej szkole w dniu 24 czerwca 2010 r. i odsłonięto tablicę pamiątkową dla jego upamiętnienia i uhonorowania.

Kazimierz Nuszel wywodził się z kresowej rodziny. Urodził się 107 lat temu – 19 października 1911 r. w Wilnie, w polskiej, katolickiej rodzinie mieszczańsko-ziemiańskiej. Jego ojciec, Jan Nuszel był urzędnikiem i pracował na kolei. Matka, Weronika Nuszel zajmowała się prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci: Kazimierza, Stanisława, Edwarda i Jana. Była spokrewniona z generałem Tadeuszem Kościuszko. Kazimierz Nuszel ukończył Gimnazjum imienia Króla Zygmunta Augusta w Wilnie, a następnie w 1934 r. Wydział Prawa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Stanisława Batorego w Wilnie uzyskując tytuł magistra praw. Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939 r. Kazimierz Nuszel jako podporucznik został zmobilizowany i przydzielony do 70 Pułku Piechoty w Pleszewie, skąd wyruszył na front. Trafił do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. decyzją sowieckich władz został rozstrzelany przez NKWD, a zwłoki zakopano w miejscu zbiorowej zbrodni w lesie katyńskim w pobliżu miejscowości Katyń. Obecnie znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny Ofiar Katynia.

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi
Niebo zna język, w którym komendy padały
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi

Kazimierz Nuszel pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do stopnia porucznika.

Organizacja apelu: Agnieszka Łaskowska, Andrzej Malinowski

AM

 

 
Wizyta Księdza Biskupa
wtorek, 16 października 2018 18:26

 

Kliknij by zobaczyć galerię

16 października 2018 r. społeczność szkolna gościła Księdza Biskupa Jerzego Mazura wraz z towarzyszącym mu ks. proboszczem Grzegorzem Stankiewiczem. Wizyta była wyjątkowym wydarzeniem dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Odbyła się pod hasłem „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Uczniowie w sposób uroczysty powitali dostojnego gościa – śpiewem, tańcem i recytacją. Wizyta zbiegła się z XVIII Dniem Papieskim i z tej okazji młodzież przypomniała sylwetkę papieża Polaka, Jana Pawła II. Ksiądz Biskup skierował do zebranych piękne i ciepłe słowa, słowa wsparcia i radosnego przesłania Słowa Bożego. Wyraził także wdzięczność nauczycielom za trud wychowania dzieci i młodzieży, mówił o roli rodziców w tym ważnym procesie. Wszystkim zebranym udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Spotkanie z Księdzem Biskupem odbyło się w ramach wizytacji kanonicznej w parafii Judziki.

Organizacja spotkania: Beata Prześniak, Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska.

AM

 

 
Z biegiem rzeki Legi - 4
sobota, 13 października 2018 21:01

Kliknij by zobaczyć galerię

W sobotę, 13 października 2018 r. odbyła się czwarta wyprawa doliną rzeki Legi na odcinku – Olecko (wypływ z Jeziora Oleckie Wielkie) – Lesk – Skowronki (wpływ do Jeziora Olecko Małe) w ramach realizacji zadania publicznego. Naszą grupę projektową stanowili: Alicja Rydzewska, Gabriela Domysławska, Joanna Gliniecka, Maja Wierżyńska, Zuzanna Pęcak, Sebastian Wierżyński, Magdalena Borkowska, p. Agnieszka Łaskowska, p. Ferdynand Grodzicki i p. Andrzej Malinowski (przewodnik). Dokonano obserwacji rzeki Legi i jej pomiarów. Dzięki uprzejmości i gościnności pana Michała Wójcika, uczestnicy projektu zwiedzili również młyn wodny (z 1895 r.) zlokalizowany nad Legą w Olecku.

Następna i jednocześnie ostatnia wędrówka z biegiem rzeki Legi odbędzie się 17 listopada 2018 r.

AM

 
Klasa III w Sedrankach
sobota, 13 października 2018 20:39

 

Kliknij by zobaczyć galerię

13 października 2018 r., w słoneczną jesienną sobotę, uczniowie klasy III szkoły podstawowej wraz z rodzicami i wychowawczynią wybrali się na wycieczkę integracyjną do Sedranek koło Olecka. Pierwsza część spotkania połączona z pieczeniem kiełbasek i przejażdżką motocyklową odbyła się nad Jeziorem Sedraneckim. Kolejna – w gościnnym gospodarstwie pani Joanny Milewskiej. Dzieci i ich mamy miały tam możliwość pokazania swoich umiejętności muzycznych, sportowych, plastycznych i dotyczących kreatywnego myślenia. Pogoda i humor dopisały. Kolejną wycieczkę klasową ustalono na wiosnę przyszłego roku.

MS

 

 
Dzień Edukacji Narodowej
piątek, 12 października 2018 18:08

 

Kliknij by zobaczyć galerię

12 października 2018 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie i rodzice złożyli nauczycielom oraz pracownikom szkoły serdeczne podziękowania i życzenia, natomiast dyrektor, pani Beata Prześniak wręczyła nagrody za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz na rzecz szkoły.

Organizacja apelu: Marietta Protasiewicz, Katarzyna Luto-Biłda, Dorota Michałowska-Radzewicz.

AM

*Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione w 1972 r. jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 r. obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r.

 

 
Z biegiem rzeki Legi - 3
sobota, 06 października 2018 19:55

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W piękną i słoneczną sobotę, 6 października 2018 r. grupa uczniów: Maja Wierżyńska, Sebastian Wierżyński, Joanna Gliniecka, Zuzanna Pęcak, Gabriela Domysławska, Nadia Daniłowicz, Nikodem Walkowiak, Alicja Rydzewska oraz p. Agnieszka Łaskowska i p. Ferdynand Grodzicki wzięli udział w trzeciej wyprawie pieszej wzdłuż doliny rzeki Legi. Tym razem uczestnicy projektu przeszli 3,5 km od Sedranek do wypływu Legi z Jeziora Oleckie Wielkie, dokonując obserwacji przyrodniczych i poznając walory historyczne na przykładzie Zamku Myśliwskiego nad Legą. Spotkali się także z panem Markiem Góryńskim (nauczycielem w Zespole Szkół Technicznych w Olecku), który opowiedział o historii zamku i miasta.

„Z biegiem rzeki Legi” to zadanie publiczne realizowane przez Stowarzyszenie Nasze Pasje w Olecku.

Przed nami jeszcze dwie wędrówki.

AM

 

 
Dziady część II
sobota, 06 października 2018 19:31

 

W piątek, 5 października 2018 roku w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego, uczniowie klasy VII, VIII i III gimnazjum wybrali się do Olecka na spektakl teatralny „Dziady cz. II” w wykonaniu Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku.

Organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska, Marietta Protasiewicz.

 

 
Dzień Chłopaka
poniedziałek, 01 października 2018 19:10

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Z okazji Dnia Chłopaka (30.09) odbył się apel szkolny (1.10.2018 r.), podczas którego dziewczęta ogłosiły wyniki przeprowadzonej przez siebie ankiety i wręczyły przy dźwiękach fanfar „medale” oraz dyplomy wybranym chłopakom: najprzystojniejszemu – Krystianowi Krotoszyńskiemu, najinteligentniejszemu – Wojciechowi Korotko, najsympatyczniejszemu – Bartoszowi Kalickiemu i najzabawniejszemu – również Bartoszowi Kalickiemu. Natomiast wszyscy chłopcy, poczynając od zespołu wychowania przedszkolnego, a kończąc na klasie III gimnazjum poczęstowani zostali cukierkami.

AM

 

 
Z biegiem rzeki Legi - 2
sobota, 29 września 2018 21:02

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W sobotę, 29.09.2018 r. uczniowie naszej szkoły: Nikodem Walkowiak, Paweł Jasielun, Zuzanna Pęcak, Sebastian Wierżyński, Magdalena Borkowska, Maja Wierżyńska, Alicja Rydzewska, Gabriela Domysławska, Joanna Gliniecka oraz nauczycielka Agnieszka Łaskowska i pan Ferdynand Grodzicki uczestniczyli w kolejnym etapie realizacji projektu (zadania publicznego) „Z biegiem rzeki Legi”. Dzisiaj przeszli odcinek Judziki-Babki Oleckie-Sedranki, pokonując 8,5 km. Liderem grupy i przewodnikiem jest Andrzej Malinowski. Wyniki obserwacji i pomiary rzeki Legi (głównej rzeki gminy Olecko i powiatu oleckiego) oraz jej doliny zostaną zaprezentowane po zakończeniu projektu (pod koniec listopada 2018 r.). Kolejna wędrówka 6.10.2018 r. (Sedranki-Olecko), następna 13.10.2018 r. (Olecko-Skowronki) i ostatnia 17.11.2018 r. (Gąsiorowo-Babki Gąseckie).

AM

 

 
Robotyka
piątek, 28 września 2018 20:09

 

Kliknij by zobaczyć galerię

28.09.2018 r. odbyły się zajęcia warsztatowe z uczniami klasy I w ramach projektu "Zaprogramuj Przyszłość". Uczniowie konstruowali roboty i wprawiali je w ruch. Robotyka to nowatorska forma edukacji dla dzieci.

Zajęcia zorganizowała Urszula Grzybowska.

UG

 

 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
piątek, 28 września 2018 19:52

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Czytajmy wszędzie i o każdej porze. 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy w czwartek 27.09.2018 r. z inicjatywy bibliotekarza szkolnego. Do wspólnego czytania zostały zaproszone panie z klas najmłodszych (kl. I-III), które przeniosły swych wychowanków w świat literatury dziecięcej. W tym roku wykorzystaliśmy do nawyku codziennego czytania przygody Gangu Słodziaków. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone do udziału w konkursie plastycznym na narysowanie własnej historii o dalszych przygodach Słodziaków.

MS

 

 
Wybory do ORM i opiekuna SU
piątek, 28 września 2018 18:42

 

Kliknij by zobaczyć galerię

28.09.2018 r. odbyły się wybory do Oleckiej Rady Młodzieżowej. Uprawnionych do głosowania było 26 wyborców. Pobrano 20 kart do głosowania. Oddano 19 głosów ważnych i 1 głos nieważny. W wyniku głosowania radnym Oleckiej Rady Młodzieżowej w kadencji 2018-2020 z okręgu wyborczego nr 11 została Aleksandra Sienkiewicz, ucz. kl. III G.

Tego samego dnia odbyły się także wybory opiekuna samorządu uczniowskiego. Uprawnionych do głosowania było 51 uczniów. Pobrano 44 karty do głosowania. Oddano 44 głosy ważne. Najwięcej z nich otrzymała nauczycielka Katarzyna Luto-Biłda i tym samym została opiekunem SU w kadencji 2018-2020.

Wybory przeprowadziła komisja wyborcza w składzie: Daria Górska, Aleksandra Pazdyga, Małgorzata Pawłowska.

Opieka nad prawidłowym przebiegiem głosowania: Agnieszka Łaskowska, Andrzej Malinowski.

AM

 

 
Złota i Srebrna Odznaka Honorowa
czwartek, 27 września 2018 19:34

 

Kliknij by zobaczyć galerię

27 września 2018 r. podczas uroczystości obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej w Gąskach, prezes Koła Związku Sybiraków w Olecku, pani Eugenia Derencz w imieniu Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie wręczyła panu Andrzejowi Malinowskiemu Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków, a na ręce pani Beaty Prześniak – Srebrną Odznakę Honorową przyznaną Szkole Podstawowej w Judzikach.

Odznaki zostały przyznane przez Prezesa ZGZS w Warszawie w dniu 15.06.2018 r.

AM

 

 
I miejsce w powiatowych zawodach pożarniczych
środa, 26 września 2018 20:27

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W środę, 26 września 2018 roku młodzieżowa drużyna pożarnicza OSP Lenarty wzięła udział w powiatowych zawodach MDP, które odbyły się na stadionie w Olecku. Uczestników powitał starosta olecki, Marian Świerszcz oraz przedstawiciel straży pożarnej Komendant Powiatowy PSP w Olecku brygadier Robert Wiśniewski. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał młodszy brygadier Tomasz Milewski. Nasza drużyna spisała się znakomicie, wykazała się sprawnością fizyczną, refleksem, dobrą organizacją i pracą zespołową. Uzyskała najlepszy czas wykonania sztafety 99 sekund i zajęła pierwsze miejsce. W jej skład weszli: Miłosz Sienkiewicz, Bartosz Piszczek, Klaudiusz Girtler, Kinga Konopko, Piotr Augustynowicz, Sebastian Jarzębowicz, Dawid Ciszewski i Dawid Dobrzyń. Opiekunami drużyny byli: Agnieszka Łaskowska i Ferdynand Grodzicki. Na zakończenie otrzymaliśmy od starosty Olecka medal okolicznościowy upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

AŁ, FG

 

 

 
Dywizjon 303
poniedziałek, 24 września 2018 18:38

 

W ramach realizacji podstawy programowej z historii i języka polskiego, uczniowie klas: VII, VIII i III gimnazjum obejrzeli w dniu 24 września 2018 r. w kinie Mazur w Olecku film pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” na bazie książki Arkadego Fidlera. Akcja filmu toczy się w roku 1940. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę – Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. Piloci brali udział w Bitwie o Anglię.

Opiekunowie uczniów podczas wyjazdu: Agnieszka Łaskowska, Andrzej Malinowski

*Arkady Fidler (1894-1985) – polski prozaik (napisał 32 książki), reportażysta, przyrodnik i podróżnik, porucznik Wojska Polskiego

AM

 

 
Święto Plonów 2018 w Olecku
niedziela, 23 września 2018 14:36

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W tegorocznym Święcie Plonów, które odbyło się w niedzielę, 23 września 2018 r. w Olecku wzięła także udział delegacja uczniów naszej szkoły i nauczyciele. Starostami dożynek gminnych byli rolnicy z Judzik – państwo Beata i Lech Korotko. Wśród stoisk z tradycyjnymi potrawami były również stoiska przygotowane przez mieszkańców sołectwa Judziki i Lenarty (z Białą Olecką).

AM

 

 
Z biegiem rzeki Legi
sobota, 22 września 2018 19:12

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W sobotę, 22.09.2018 r. uczniowie naszej szkoły: Nikodem Walkowiak, Paweł Jasielun, Zuzanna Pęcak, Sebastian Wierżyński, Magdalena Borkowska, Maja Wierzyńska i nauczycielka Agnieszka Łaskowska uczestniczyli w realizacji projektu (zadania publicznego) „Z biegiem rzeki Legi”. Głównym celem realizacji projektu jest zorganizowanie systematycznych działań turystyczno-rekreacyjnych upowszechniających aktywność turystyczną wśród mieszkańców gminy Olecko związanych z odkrywaniem mało poznanych miejsc - doliny Legi – głównej rzeki na terenie gminy w okresie od września do listopada 2018 r. Ponadto poznanie jej walorów przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych. Projekt obejmuje 5 spotkań – wędrówek pieszych (z dojazdem) doliną rzeki Legi na całej jej długości na terenie gminy Olecko (20 km). Dzisiaj realizowany był pierwszy odcinek: Judziki-Biała Olecka-Lenarty-Judziki. Ostatnim odcinkiem będzie Gąsiorowo-Babki Gąseckie. Liderem grupy i przewodnikiem jest Andrzej Malinowski.

*Lega jest główną rzeką w powiecie oleckim. Jej całkowita długość wynosi 157 km. W granicach województwa warmińsko-mazurskiego płynie na odcinku 70 km.

AM

 

 
Sprzątanie świata 2018
piątek, 21 września 2018 20:06

 

Kliknij by zobaczyć galerię

21 września 2018 r. uczniowie wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata 2018” pod tegorocznym hasłem „Akcja – Segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Każda  klasa pod kierunkiem nauczyciela sprzątała wyznaczony teren – posesję szkolną, pobocza dróg w Judzikach i Lenartach, nasyp po byłej kolei wąskotorowej. W tym roku śmieci było zdecydowanie mniej.

*Worki i rękawice otrzymaliśmy z wydziałów ochrony środowiska Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Olecku.

AM

 

 
Spotkanie z motocyklistami
czwartek, 20 września 2018 19:58

 

Kliknij by zobaczyć galerię

20 września 2018 r. w godzinach popołudniowych uczniowie naszej szkoły spotkali się z motocyklistami z Gdańska: Sebastianem Pawlakiem, Dariuszem Kwiatkowskim, Tomaszem Balcerowskim, Markiem Skibą i Pawłem Ciosińskim, którzy będą uczestniczyć w 75. Samochodowym Rajdzie Polski. Jednym z odcinków rajdu, w dniu 22.09.2018 r. będą drogi gminy Olecko i Świętajno. Uczniowie otrzymali autografy. Spotkanie z motocyklistami było dla nich niezwykłym przeżyciem i frajdą.

AM

 

 

 
Wywiadówka
poniedziałek, 17 września 2018 19:22

Serdecznie zapraszamy rodziców na zebranie, które odbędzie się w czwartek, 20 września 2018 r. o godz. 17. Celem zebrania będzie zapoznanie z przedmiotowym systemem oceniania uczniów, z wymaganiami edukacyjnymi i organizacją roku szkolnego 2018/2019.

 
Nowa Rada Uczniowska
poniedziałek, 17 września 2018 18:29

 

Kliknij by zobaczyć galerię

17 września 2018 r. odbyły się wybory do Rady Uczniowskiej w Szkole Podstawowej w Judzikach. Komisja wyborcza w składzie: Daria Górska, Piotr Jędrzejewski, Aleksandra Pazdyga ustaliła wyniki głosowania: uprawnionych do głosowania było 51 uczniów, głosowało 46; liczba oddanych kart do głosowania wyniosła 46; liczba oddanych głosów ważnych – 46. W związku § 15. ust. 7. Regulaminu Samorządu Uczniowskiego w skład Rady Uczniowskiej na kadencję 2018-2020 weszli: Oliwia Kotowska – przewodnicząca, Aleksandra Sienkiewicz – zastępca przewodniczącej, Bartosz Wołyniec – sekretarz i Magdalena Borkowska – członek rady.

AM

 

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 32