Lekcja historii w Filipowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 23 października 2017 19:57

Kliknij by zobaczyć galerię

W poniedziałek, 23 października 2017 r. uczennice klasy III gimnazjum: Sandra Romanowska, Kamila Łęgowska, Kinga Konopko, Kamila Sawicka odwiedziły Szkołę Podstawową w Filipowie. Obejrzały krótki film, prezentację multimedialną oraz wystawę Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącą obławy augustowskiej. To zbrodnia dokonana w  lipcu 1945 r. przez funkcjonariuszy NKWD, wydzielone oddziały LWP i  UB, której celem było rozbicie i likwidacja podziemia niepodległościowego w rejonie Suwałk i Augustowa. Bywa także nazywana „małym Katyniem”.

W miejscowości Giby na Suwalszczyźnie, gdzie dawniej znajdował się punkt filtracyjny NKWD, stoi dziś pomnik ofiar, którego twórcą jest artysta Andrzej Strumiłło. Widnieje na nim napis: „Zginęli, bo byli Polakami”. Następnie uczennice udały się na cmentarz w Filipowie, gdzie odwiedziły groby tych, którzy oddali życie za ojczyznę: braci Piotra, Kazimierza, Antoniego Staszkiewiczów, skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku w 1948 roku za przynależność do organizacji Wolność i Niezawisłość, pomnik Na pamiątkę poległym za wolną Polskę postawiony w osiemdziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości na miejscu tzw. Grobu Nieznanego Żołnierza, symboliczny grób Wandy i Celiny Dzienisiewicz, które zginęły w obławie augustowskiej. Uczennice odwiedziły także miejsca pochówku działaczy zasłużonych dla lokalnej społeczności: księdza Czesława Matusiewicza, księdza Juliana Akielewicza, właściciela dóbr ziemskich wsi Garbas, położonej w gminie Filipów – Tadeusza Gałdziewicza. Szczególnie podziękowania pragniemy złożyć pani Katarzynie Panek oraz panu Tadeuszowi Sobuniewskiemu za ciekawe przedstawienie historii cmentarza w Filipowie oraz poświęcony nam czas. Zbliżające się listopadowe święta – 1 i 11 listopada są okazją do chwili refleksji i wspominania tych, którzy oddali życie za Polskę.

Organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska

 

 

 

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 23 października 2017 20:14