Karta Pamięci PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 26 kwietnia 2017 19:12

Kliknij by zobaczyć galerię

 

We wrześniu 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii społecznej Bohater On, której celem było upamiętnienie żołnierzy walczących w powstaniu warszawskim (1944). Przed świętami wielkanocnymi spotkała nas miła niespodzianka. Otrzymaliśmy życzenia od pana Wojciecha Świątkowskiego.

*Wojciech Świątkowski pseudonim „Korczak” z batalionu AK „Parasol”, sierżant podchorąży, zastępca dowódcy 1 kompanii (Warszawa, Stare Miasto). Urodził się 12 września 1922 r. w Warszawie. Ojciec Zygmunt był rolnikiem z wykształcenia, matka Jadwiga z domu Cydzik. W 1931 r. poszedł do szkoły powszechnej, wcześniej uczył się w domu. Dalej uczył się w gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie. W 1935 r. przystąpił do harcerstwa. W konspiracji od 1940 r. „Korczak” na początku wojny dołączył do oddziału (w Tajnej Armii Polskiej) mjr. Jana Włodarkiewicza. Była to 1 kompania karabinów maszynowych, więc wszyscy byli szkoleni jako strzelcy. Elew konspiracyjnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty (kpr. podch.), od 1944 r. instruktor w Szkole Niższych Dowódców. Od 10 maja 1944 r. szef Służby Moto „Parasola”.

Akcje w okresie konspiracji:

- akcja „Płochocin” (wysadzenie pociągu urlopowego Wehrmachtu),

- akcja „Koppe” (grupa ubezpieczenia).

Powstanie Warszawskie:

Do „Parasola” dołączył dopiero 3 sierpnia, od 5 sierpnia w 1 kompanii. Po śmierci „Rafała” od 25 sierpnia 1944 r. zastępca dowódcy 1. kompanii. Ranny w czasie próby przebicia do Śródmieścia 30/31 sierpnia 1944 r., ewakuowany kanałami trafił do szpitala, gdzie przebywał do końca Powstania. Po kapitulacji w obozie Stalagu IVB Zetheim.

Losy powojenne:

Po powrocie do Polski podjął studia na Wydziale Architektury Uniwersytetu Warszawskiego. Aresztowany w styczniu 1949 r. i skazany na 15 lat więzienia. Zwolniony w lutym 1955 r. Po wyjściu z więzienia ukończył studia i pracował jako architekt. Obecnie jest członkiem kapituły nagrody im. Jana Włodarkiewicza „Anody”.

Odznaczenia:Kawaler Orderu Virtuti Militari. Odznaczony Krzyżem Zasługi z Mieczami i wielomainnymi orderami wojskowymi i odznaczeniami państwowymi.

AM

Poprawiony: środa, 26 kwietnia 2017 19:22