106. rocznica urodzin por. Kazimierza Nuszla PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 19 października 2017 20:06

Kliknij by zobaczyć galerię

19.10.2017 r. odbył się uroczysty apel poświęcony 106. rocznicy urodzin porucznika Kazimierza Nuszla (19.10.1911-1940), którego Dąb Pamięci posadzono przy naszej szkole w dniu 24 czerwca 2010 r. i odsłonięto tablicę pamiątkową dla jego upamiętnienia i uhonorowania.

Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939 roku Kazimierz Nuszel jako podporucznik został zmobilizowany i przydzielony do 70 Pułku Piechoty w Pleszewie, skąd wyruszył na front. Trafił do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 roku decyzją sowieckich władz został rozstrzelany przez NKWD, a zwłoki zakopano w miejscu zbiorowej zbrodni w lesie katyńskim w pobliżu miejscowości Katyń (Rosja). Obecnie znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny Ofiar Katynia. Kazimierz Nuszel pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  do stopnia porucznika.

Została po nim tylko pamięć,

Pamięć z grobowej tabliczki

Żołnierską krwią zaznaczona.

I tylko pamięć pozostała

Po tej katyńskiej nocy…

Pamięć nie dała się zgładzić

Nie chciała ulec przemocy.

Przebieg samej egzekucji nie został udokumentowany. Spośród jeńców nie przeżył nikt. Kazimierz Nuszel poświęcił się dla dobra i chwały Ojczyzny; oddał życie za wolną Polskę!

Organizacja apelu: Małgorzata Korotko, Andrzej Malinowski

AM

Poprawiony: czwartek, 19 października 2017 21:52