"Nie ma dna w nieszczęściu ludzkim" PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 13 listopada 2017 20:38

Kliknij by zobaczyć galerię

11 listopada 2017 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbyło się spotkanie z panią Janiną Maciukiewicz – świadkiem historii. Pani Janina Maciukiewicz urodziła się 5 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Opowiadała o swoim życiu, o wojnie, o zesłaniu na Syberię, o pracy w zawodzie nauczycielskim i działalności społecznej. W spotkaniu wzięli także uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły.

Foto: Bolesław Słomkowski

Janina Maciukiewicz (ur. 30.07.1923 r. w Reszkach) – nauczycielka, absolwentka Państwowego Liceum Pedagogicznego w Augustowie i Studium Nauczycielskiego, działaczka społeczna, prezes Koła Związku Sybiraków w Olecku; od 1974 r. na emeryturze. Po aresztowaniu ojca przez NKWD, wraz z rodziną w czerwcu 1941 r. została zesłana na Syberię do Czernogorska. Do Polski powróciła w 1946 r. Jest autorką książki „Nie ma dna w nieszczęściu ludzkim” (Olecko 2003), opisującej własne przeżycia z Syberii w latach 1941-1946, a także pamiętnika „Mazury moim domem i życiem” (Olecko 2003) – wspomnienia napisane na konkurs zorganizowany przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku.

AM

Poprawiony: poniedziałek, 13 listopada 2017 20:55