Tydzień Edukacji Globalnej 2017 - Dzień drugi PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
wtorek, 21 listopada 2017 20:30

Kliknij by zobaczyć galerię

21 listopada 2017 r. (wtorek) w drugim dniu Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klasy II i III G dowiedzieli się o odpowiedzialnej konsumpcji – Jaka kura, takie jajko, czyli oznakowania i certyfikaty pomocne w podejmowaniu decyzji konsumpcyjnych (uczciwy handel, odpowiedzialne zakupy): Fairtrade, Euroliść, Ekoland, MSC, ECOCERT, Soil Association, UTZ. Poznali także producentów ubrań – Kto najczęściej szyje nasze ubrania?; Za co płacisz, kupując parę sportowych butów?. Zajęcia prowadził Andrzej Malinowski. Z kolei uczniowie klasy III gimnazjum wraz z nauczycielami: Agnieszką Łaskowską i Katarzyną Luto przeprowadzili dla uczniów klas I-III SP quiz wiedzy na temat świata. Ponadto obejrzeli fragmenty filmów i wysłuchali piosenki Michaela Jacksona „We are the world” w wykonaniu Julii Domańskiej i Aleksandry Jankowskiej, a także wzięli udział w afrykańskiej zabawie. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Dostęp do edukacji w różnych częściach świata”. Uczniowie klas: VII SP, II i III G uczestniczyli w spotkaniu-prelekcji na temat „Życie w Palestynie. Edukacja pod okupacją”. Prelekcję wygłosiła dr Ida Schabieńska, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach (absolwentka filologii orientalnej i arabistyki). Przedstawiła sytuację w Autonomii Palestyńskiej, a następnie podzieliła się doświadczeniami i refleksjami z pracy w Domu Pokoju w Betlejem, gdzie pracowała jako wolontariuszka. To jedyny w Ziemi Świętej sierociniec dla chrześcijańskich dzieci palestyńskich, które utraciły rodziców lub ci nie są w stanie ich wychować i zapewnić należytej opieki. Opowiadała o sytuacji w Izraelu, o konflikcie izraelsko-palestyńskim (przyczyny, skutki), o szkole pod okupacją. Na każdej przerwie międzylekcyjnej uczniowie słuchali piosenek włoskich, przygotowanych przez Klaudiusza Girtlera i Patryka Kalickiego, uczniów kl. II G.

AM

Poprawiony: wtorek, 21 listopada 2017 21:03