Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 05 marca 2018 18:38

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Za to, że nie zdradzili,

Za to, że nie stchórzyli.

Za to, że wierni byli aż po kres …


W poniedziałek, 5 marca 2018 r. odbył się uroczysty apel poświęcony Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca) w hołdzie żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, walczącymi o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Po 1947 r. niepodległościowe podziemie liczyło więcej niż 2000 osób. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (województwo lubelskie) 18 lat po wojnie, 21 października 1963 r.

Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.

Występujący: Kamila Łęgowska, Kinga Konopko, Sandra Romanowska, Zuzanna Pęcak, Wojciech Korotko.

Poczet flagowy: Alicja Rydzewska, Sebastian Jarzębowicz, Joanna Gliniecka.

Organizacja apelu: Agnieszka Łaskowska, Małgorzata Korotko.

AM

 

Poprawiony: poniedziałek, 05 marca 2018 19:07