105. rocznica urodzin por. Kazimierza Nuszla PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 19 października 2016 16:04

Kliknij by zobaczyć galerię

 

Pochylamy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej.

Pragniemy, aby ta straszliwa zbrodnia była żywa wśród narodu polskiego.

Chcemy zachować pamięć o poruczniku Kazimierzu Nuszlu.

 

W czwartek,19 października 2016 r. odbył się uroczysty apel z okazji 105. rocznicy urodzin por. Kazimierza Nuszla, zamordowanego przez NKWD w Katyniu w 1940 r. Apel odbył się przy tablicy pamiątkowej i Dębie Pamięci posadzonym w 2010 r. dla uhonorowania porucznika. W montażu słowno-muzycznym uczniowie przypomnieli życiorys oficera Wojska Polskiego – Kazimierza Nuszla, recytowali wiersze, zapalili znicze i złożyli kwiaty. Cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy.

 

Poczet flagowy: Kinga Konopko, Kamila Sawicka, Sebastian Jarzębowicz

Występujący: Jakub Skrzypiec, Sebastian Wodnicki, Kamila Łęgowska, Sandra Romanowska, Marcel Kumkowski, Bartosz Kalicki, Filip Korotko

Niosący znicze: Ewa Dąbrowska, Kacper Kukowski

Składający kwiaty: dzieci z oddziału przedszkolnego

Organizacja apelu: Agnieszka Łaskowska, Andrzej Malinowski

Kazimierz Nuszel urodził się 19 października 1911 r. w Wilnie, w polskiej, katolickiej rodzinie mieszczańsko-ziemiańskiej. Ukończył Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie, a następnie w 1934 r. Wydział Prawa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Stanisława Batorego w Wilnie uzyskując tytuł magistra praw. Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939 r. Kazimierz Nuszel jako podporucznik został zmobilizowany i przydzielony do 70. Pułku Piechoty w Pleszewie, skąd wyruszył na front. Trafił do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. decyzją sowieckich władz został rozstrzelany przez NKWD, a zwłoki zakopano w miejscu zbiorowej zbrodni w lesie katyńskim w pobliżu miejscowości Katyń w Rosji. Obecnie znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny Ofiar Katynia. Kazimierz Nuszel pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do stopnia porucznika.

AM

 

Poprawiony: środa, 19 października 2016 16:30