Od wyżywienia do pokoju PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 17 listopada 2016 19:04

edukacja globalna  alt  

Kliknij by zobaczyć galerię

 

17.11.2016 r., w czwartym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej „Razem dla Pokoju” dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego wysłuchały mądrej bajki o królu i krabie (Nikaragua). Również i uczniowie klas: I-III szkoły podstawowej słuchali mądrych bajek z różnych stron świata, niektóre z nich inscenizowali, były także zabawy. Klasy: IV, V, VI SP i I, II, III G uczestniczyły w konkursie „Muzyka dla Pokoju”. Należało wysłuchać prezentowanych utworów muzycznych ze wszystkich kontynentów, odgadnąć nazwę kraju, z którego pochodzi dana piosenka/melodia i wskazać ten kraj na mapie politycznej świata. Rozpoznane zostały utwory z Rosji, Korei Południowej, Japonii, Chin, Czech, USA, Peru, Hiszpanii i Gwinei. Uczniowie klasy szóstej i wszyscy gimnazjaliści obejrzeli film dokumentalny pt. „Syria. Dzieci wojny”. Film opowiada historię pięciorga dzieci, których życie zostało zamienione w koszmar. Jedno z największych miast Syrii, Aleppo, stało się areną bratobójczych walk. Szkoły są zamknięte, jedzenia brak, istnieje stałe zagrożenie snajperskim ostrzałem. Pięcioletniej Sarze śnią się strzelający do niej snajperzy. Czternastoletni Mohammed stracił nadzieję na spokojne życie. Ośmioletnia Farah zajmuje się zbieraniem odłamków i kolorowych wstążek dla ojca do produkcji bomb. Trzynastoletnia Helen zastąpiła nauczycielkę i uczy młodsze dzieci.

 

W klasie II gimnazjum miała miejsce dyskusja o problemach współczesnego świata i ich pokojowym rozwiązywaniu. Po południu odbyła się grywalizacja na temat „Zboża na świecie. Od wyżywienia do pokoju”. Cztery grupy uczniów zmagały się z wykonaniem 6 zadań w ciągu jednej godziny. Zorganizowanych było 6 stanowisk (na stolikach znajdowały się wydruki, instrukcje do zadań, zdjęcia, charakterystyki omawianych produktów, eksponaty, kostka do gry).

W codziennym konkursie wiedzy o świecie – „Świat w zagadkach, liczbach i rebusach” uczniowie mogli wykazać się znajomością celów globalnych zrównoważonego rozwoju.

Dzisiejsze działania zorganizowali i prowadzili: Dorota Michałowska-Radzewicz, Małgorzata Skrocka, Beata Roszkowska, Andrzej Malinowski, Małgorzata Korotko, Marzenna Grodzicka i Katarzyna Luto.

Wyniki wszystkich konkursów zostaną ogłoszone podczas apelu szkolnego w poniedziałek, 21 listopada 2016 r.

AM

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 20:03