Edukacja globalna

          

 
Ryż - globalna roślina żywieniowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 30 listopada 2017 20:52

Kliknij by zobaczyć galerię

29 listopada 2017 r. w klasie II i III gimnazjum odbyły się dwugodzinne zajęcia z edukacji globalnej na temat wyżywienia ludności świata. Na godzinie uczniowie dowiedzieli się, gdzie najwięcej na świecie uprawia się ryżu, a także obejrzeli film pt. „Jeden dzień z życia Miao”, przedstawiający grupę rolników pracujących na polu ryżowym. Na drugich zajęciach uczniowie zrobili dwie sałatki ryżowe, które próbowali jeść patyczkami.

Prowadzący zajęcia: Beata Roszkowska.

BR

Poprawiony: czwartek, 30 listopada 2017 21:02
 
Tydzień Edukacji Globalnej - Podsumowanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 27 listopada 2017 17:03

Kliknij by zobaczyć galerię

27 listopada 2017 r., na apelu szkolnym został podsumowany Tydzień Edukacji Globalnej „Przyszłość świata zależy od nas!”, który odbywał się w naszej szkole w terminie od 20 do 24 listopada 2017 r.  Zostały również odczytane i przypomniane Cele Zrównoważonego Rozwoju.

AM

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 27 listopada 2017 17:19
 
Tydzień Edukacji Globalnej - Dzień piąty PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
piątek, 24 listopada 2017 19:12

Kliknij by zobaczyć galerię

24 listopada 2017 r. – w piątym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego i oddziału przedszkolnego inscenizowały wiersze z różnych stron świata w języku angielskim (organizacja zajęć – Katarzyna Luto). Ponadto dzieci z oddziału przedszkolnego poznawały Prawa Dziecka. Dowiedziały się, że bez względu na kolor skóry czy miejsce zamieszkania wszystkie dzieci mają takie same prawa. Zajęcia prowadziła Beata Kamińska-Kołodzińska. Wszyscy uczniowie obejrzeli fragmenty filmu pt. „Home: Ziemia S.O.S.” i dyskutowali na przyszłości świata. Na każdej przerwie międzylekcyjnej słuchali piosenek amerykańskich. Uczniowie klasy III G wzięli udział w zajęciach dotyczących problemu dyskryminacji. Odbyły się one w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku. Prowadziła je Agnieszka Makarewicz. Uczestnicy zajęć zapoznali się z ikonografiką ilustrującą aspekty edukacji globalnej i cele zrównoważonego rozwoju, uczestniczyli w ćwiczeniach dotyczących etykietowania, stereotypów i przynależności do grup społecznych, odegrali również scenki dramowe, po których podzielili się swoimi refleksjami. Ponadto uczniowie obejrzeli wystawę „Etiopia i Panama”, poznając w ten sposób warunki życia mieszkańców jednego z najuboższych i jednego z rozwijających się krajów świata (organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska, Marzenna Sienkiewicz). Odbył się także konkurs wiedzy o Włoszech – w formie testu, przygotowany przez Marzennę Grodzicką. Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klas IV-VII SP i II-III G. Rozstrzygnięcie konkursu jak i podsumowanie Tygodnia Edukacji Globalnej nastąpi w poniedziałek, 27.11.2017 r.

AM

Poprawiony: piątek, 24 listopada 2017 19:38
 
Tydzień Edukacji Globalnej 2017 - Dzień czwarty PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 23 listopada 2017 21:40

Kliknij by zobaczyć galerię

W czwartek, 23 listopada 2017 r. – w czwartym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klas: IV, V, VI, VII SP i II G uczestniczyli w prelekcji na temat: „Panama. Wczoraj-dziś-jutro”. Prelekcję wygłosił Andrzej Malinowski. Uczennice klasy II G: Julia Domańska, Aleksandra Sienkiewicz i Aleksandra Jankowska (pod kierunkiem Marzenny Grodzickiej) w ramach „Smaków świata” przygotowały włoskie kanapki, które wszystkim bardzo smakowały. Uczniowie klas I-III SP obejrzeli prezentację pt. „Dzieci z różnych stron świata i ich domy”, opracowaną przez Urszulę Grzybowską oraz wzięły udział grach i zabawach, przygotowanych przez Beatę Roszkowską i Małgorzatę Skrocką. Były to: wietnamska zabawa „Bit Mat Bat De”, czyli „Łapanie gęsi z zawiązanymi oczami”; Banyoka, czyli Wąż – zabawa zambijska; zabawa nepalska „Machha machha bhyaguto”, czyli „Ryba i żaba”; „Titicaca hula bula, czyli „Głuchy telefon” – zabawa peruwiańska. Na każdej przerwie międzylekcyjnej uczniowie słuchali piosenek azjatyckich.

AM

Poprawiony: piątek, 24 listopada 2017 19:38
 
Tydzień Edukacji Globalnej - Dzień trzeci PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 22 listopada 2017 19:56

Kliknij by zobaczyć galerię

22 listopada 2017 r. (środa) w trzecim dniu Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klasy V i VI SP dyskutowali na temat zasobów wodnych Ziemi i ich różnym dostępie dla każdego Ziemianina. Podstawą do dyskusji były fragmenty filmów: „Woda pierwotna”, „Ziemia pod wodą”, „Światowa odwilż”, „Globalne ocieplenie”. Dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego i oddziału przedszkolnego poznawały ciekawe gry i zabawy z różnych zakątków Ziemi, przygotowane i prowadzone przez Beatę Kamińską-Kołodzińską i Dorotę Michałowską-Radzewicz. Na każdej przerwie międzylekcyjnej uczniowie słuchali piosenek afrykańskich.

AM

 

Poprawiony: środa, 22 listopada 2017 20:14
 
Tydzień Edukacji Globalnej 2017 - Dzień drugi PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
wtorek, 21 listopada 2017 20:30

Kliknij by zobaczyć galerię

21 listopada 2017 r. (wtorek) w drugim dniu Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie klasy II i III G dowiedzieli się o odpowiedzialnej konsumpcji – Jaka kura, takie jajko, czyli oznakowania i certyfikaty pomocne w podejmowaniu decyzji konsumpcyjnych (uczciwy handel, odpowiedzialne zakupy): Fairtrade, Euroliść, Ekoland, MSC, ECOCERT, Soil Association, UTZ. Poznali także producentów ubrań – Kto najczęściej szyje nasze ubrania?; Za co płacisz, kupując parę sportowych butów?. Zajęcia prowadził Andrzej Malinowski. Z kolei uczniowie klasy III gimnazjum wraz z nauczycielami: Agnieszką Łaskowską i Katarzyną Luto przeprowadzili dla uczniów klas I-III SP quiz wiedzy na temat świata. Ponadto obejrzeli fragmenty filmów i wysłuchali piosenki Michaela Jacksona „We are the world” w wykonaniu Julii Domańskiej i Aleksandry Jankowskiej, a także wzięli udział w afrykańskiej zabawie. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Dostęp do edukacji w różnych częściach świata”. Uczniowie klas: VII SP, II i III G uczestniczyli w spotkaniu-prelekcji na temat „Życie w Palestynie. Edukacja pod okupacją”. Prelekcję wygłosiła dr Ida Schabieńska, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach (absolwentka filologii orientalnej i arabistyki). Przedstawiła sytuację w Autonomii Palestyńskiej, a następnie podzieliła się doświadczeniami i refleksjami z pracy w Domu Pokoju w Betlejem, gdzie pracowała jako wolontariuszka. To jedyny w Ziemi Świętej sierociniec dla chrześcijańskich dzieci palestyńskich, które utraciły rodziców lub ci nie są w stanie ich wychować i zapewnić należytej opieki. Opowiadała o sytuacji w Izraelu, o konflikcie izraelsko-palestyńskim (przyczyny, skutki), o szkole pod okupacją. Na każdej przerwie międzylekcyjnej uczniowie słuchali piosenek włoskich, przygotowanych przez Klaudiusza Girtlera i Patryka Kalickiego, uczniów kl. II G.

AM

Poprawiony: wtorek, 21 listopada 2017 21:03
 
Tydzień Edukacji Globalnej 2017 - Dzień pierwszy PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 20 listopada 2017 22:53

Kliknij by zobaczyć galerię

W tym roku Tydzień Edukacji Globalnej odbywa się w dniach 18-26.11.2017 r. pod hasłem „Przyszłość świata zależy od nas! W jego ramach 20 listopada 2017 r. odbyła się prelekcja na temat: „Etiopia. Wczoraj-dziś-jutro”, prowadzona przez Andrzeja Malinowskiego dla uczniów klas IV-V-VI-VII SP i II-III G. Uczniowie dowiedzieli się o środowisku przyrodniczym, społecznym i ekonomicznym Etiopii, o zagrożeniach i szansach tego afrykańskiego państwa, a także o tradycjach i kulturze. Z kolei uczniowie klasy II gimnazjum zaprezentowali państwo włoskie – Poznajemy Włochy (przedstawili ogólne informacje o kraju). Uczniowie klasy III gimnazjum dyskutowali na temat prawa do rozwoju dla wszystkich państw świata, opierając się o aktualny stan społeczno-ekonomiczny państw i wskaźnik HDI (wskaźnik rozwoju ludzkiego).

AM

 

Poprawiony: poniedziałek, 20 listopada 2017 23:46
 
Globalne Południe na naszym stole PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 09 listopada 2017 17:45

Kliknij by zobaczyć galerię

9 listopada 2017 r. odbyły się zajęcia z edukacji globalnej w klasie II szkoły podstawowej pod hasłem "Globalne Południe na naszym stole". Tematem zajęć było poznanie pochodzenia owoców, które jemy codziennie. Uczniowie uczyli się doceniania zasobów, które posiada Globalne Południe i z których korzystamy na co dzień. Prowadząca zajęcia – Małgorzata Skrocka.

MS

Poprawiony: czwartek, 09 listopada 2017 17:59
 
Edukacja Globalna X-XI 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
sobota, 04 listopada 2017 19:51

Projekt 355/2016-2017 /M „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju”

 

Szkoła Podstawowa w Judzikach współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filią w Olecku, ORE i MSZ przy realizacji VI edycji Projektu "Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju"

Nasze działania w X i XI 2017 to:

- Przeprowadzenie 22 godzin zajęć w szkole z zakresu edukacji globalnej

- Organizacja Tygodnia Edukacji Globalnej - „Przyszłość świata zależy od nas!” w dniach 18-26.11.2017 r.

- Uaktualnianie i przekazywanie informacji na temat zrównoważonego rozwoju (gazetki szkolne, zajęcia dydaktyczne)

Szkolny Lider Edukacji Globalnej: Andrzej Malinowski

Skład Zespołu nauczycieli EG: Beata Prześniak, Beata Roszkowska, Marzanna Sienkiewicz, Katarzyna Luto, Beata Kamińska-Kołodzińska, Justyna Adamczyk, Agnieszka Łaskowska, Małgorzata Skrocka, Małgorzata Korotko,  Marzenna Grodzicka

Więcej informacji na temat aktualnych działań podejmowanych przez Szkoły Liderów Edukacji Globalnej na stronie: http://www.edukacjaglobalna.ore.edu.pl/pl/o-projekcie

Poprawiony: sobota, 04 listopada 2017 19:55
 
Certyfikat Szkoła Liderów PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 04 października 2017 20:49

Kliknij by zobaczyć galerię

3 października 2017 r. dyrektor szkoły, p. Beata Prześniak odebrała w W-MODN w Olsztynie Filia w Olecku Certyfikat Szkoła Liderów 2016/2017 dla Gimnazjum w Judzikach, potwierdzający realizację zadań szkoły w zakresie edukacji globalnej na rzecz zrównoważonego rozwoju.

AM

Poprawiony: środa, 04 października 2017 21:02
 
EG. Podsumowanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 21 czerwca 2017 21:05

Kliknij by zobaczyć galerię

21.06.2017 r. Do podsumowania działań w II Module: Edukacja globalna - Liderzy edukacji na rzecz rozwoju przyłączyli się także uczniowie. CZR nie są już dla nich obce.

AM

Poprawiony: środa, 21 czerwca 2017 21:20
 
Podsumowanie działań w II Module PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 21 czerwca 2017 20:48

Kliknij by zobaczyć galerię

We wtorek, 20 czerwca 2017 r. odbyło się podsumowanie działań w II Module: Edukacja globalna - Liderzy edukacji na rzecz rozwoju. Dokonano analizy przeprowadzonych zajęć z edukacji globalnej zgodnych z CZR pod kątem metod, form i atrakcyjności. Zaplanowano działania na rok szkolny 2017/2018.

AM

Poprawiony: środa, 21 czerwca 2017 21:04
 
Cele Zrównoważonego Rozwoju PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
wtorek, 13 czerwca 2017 19:58

Kliknij by zobaczyć galerię

W ramach edukacji globalnej powstają naszej szkole gazetki tematyczne, obejmujące treści zawarte w Celach ZR. Podczas zajęć uczniowie gimnazjum układają teksty wierszowane dotyczące CZR.

AM

Poprawiony: wtorek, 13 czerwca 2017 20:12
 
Tadżykistan w liczbach, kraje biedne i bogate PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
wtorek, 13 czerwca 2017 19:09

Kliknij by zobaczyć galerię

12.06.2017 r. w klasie II G i III G odbyły się zajęcia w ramach edukacji globalnej. Uczniowie zostali zapoznani z Tadżykistanem i jego problemami oraz podziałem świata na kraje bogate i biedne. Wykorzystano filmy, karty pracy, internet, plansze poglądowe. Uczniowie wykonywali także obliczenia, odczytywali dane zawarte w diagramach i tabelach.

Zajęcia prowadziła Marzenna Grodzicka.

AM

Poprawiony: wtorek, 13 czerwca 2017 19:23
 
Karta praw i problemy współczesnego świata PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
niedziela, 11 czerwca 2017 18:12

alt

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W dniu 5 czerwca 2017 r. Agnieszka Łaskowska przeprowadziła 2 zajęcia w ramach edukacji globalnej. Jedno w klasie II gimnazjum na temat karty praw każdej jednostki ludzkiej i drugie w klasie III gimnazjum – temat: Problemy współczesnego świata.

Zastosowano: pracę w grupie.

Wykorzystano: teksty źródłowe, karty pracy, Powszechną Deklarację Praw Człowieka, film poglądowy, milenijne cele rozwoju.

Przeprowadzono: scenki sytuacyjne, wykład.

AM

Poprawiony: niedziela, 11 czerwca 2017 18:33
 
Grywalizacja PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
wtorek, 06 czerwca 2017 18:35

alt

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W ramach edukacji globalnej, 6 czerwca 2017 r. odbyła się grywalizacja. Celem jej przeprowadzenia było uświadomienie uczniom roli i znaczenia energii odnawialnej dla ludzkości oraz jej wykorzystania; zdobycie wiedzy na temat stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii; uwrażliwienie uczniów na potrzeby świata; zachęcanie do pracy zespołowej. Przystąpiło do niej 24 uczniów w 4 zespołach.

Poprawiony: wtorek, 06 czerwca 2017 19:01
Więcej…
 
Chcemy Pokoju na Świecie PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 05 czerwca 2017 21:29

alt

Kliknij by zobaczyć galerię

 

Pod takim hasłem, 5 czerwca 2017 r. uczniowie klasy II i III gimnazjum w Zespole Szkół w Judzikach włączyli się w ogólnopolską akcję Błękitny Marsz Pokoju, którego hasło przewodnie brzmi: #ChcePokojuNaSwiecie. Marsz organizowany jest przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie przy współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Warszawa i odbędzie się w sobotę, 10 czerwca 2017 r. o godz. 14.00. Celem marszu jest promowanie praw człowieka i solidarności międzyludzkiej na rzecz pokoju na świecie.

Poprawiony: poniedziałek, 05 czerwca 2017 21:48
Więcej…
 
Dzieciństwo w Bangladeszu PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 05 czerwca 2017 20:07

Kliknij by zobaczyć galerię

 

2 czerwca 2017 r. w klasie III gimnazjum odbyły się zajęcia w ramach edukacji globalnej. Ich tematyka dotyczyła dzieciństwa w Bangladeszu. Celem zajęć było m.in. zapoznanie uczniów z sytuacją dzieci mieszkających w Bangladeszu i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz wspierania rozwoju dzieci oraz dokonanie analizy zapisów w Konwencji o prawach dziecka i ich porównanie ze stanem przestrzegania praw dziecka w Bangladeszu. Podczas zajęć wykorzystano reportaż filmowy: Efekt Domina, odcinek „Bangladesz. Dzieciństwo na dwie zmiany”, fragmenty e-maila dziewczynki z Bangladeszu.

Zajęcia prowadziła Małgorzata Korotko.

AM

Poprawiony: poniedziałek, 05 czerwca 2017 20:17
 
Błękitny Marsz Pokoju ONZ PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
niedziela, 04 czerwca 2017 08:25

Błękitny Marsz Pokoju ONZ - 10 czerwca 2017 r.

Pokój na świecie zaczyna się w nas samych!
Jeśli chcesz pokoju na świecie, dołącz do nas! Weź udział w marszu!

Błękitny Marsz Pokoju, którego hasło przewodnie brzmi: #ChcePokojuNaSwiecie organizowany jest przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie przy współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Warszawa. Marsz odbędzie się w sobotę 10 czerwca 2017 r. o godz. 14.00, przy zbiegu ulic Nowego Światu (nr 18) i Smolnej w Warszawie. Trasa przemarszu (1,8 km) będzie biegła wzdłuż Traktu Królewskiego i zakończy się na Placu Zamkowym pod Kolumną Zygmunta.

Więcej…
 
Czym jest pokój? PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 24 maja 2017 18:03

Kliknij by zobaczyć galerię

 

24 maja 2017 r. w klasie II gimnazjum odbyły się zajęcia z edukacji globalnej. Tematyka zajęć – „Czym jest pokój? Pokój na świecie”. Uczniowie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób można utrzymać pokój na świecie, jak się o niego zatroszczyć, a także zastanawiali się, co każdy z nich może uczynić w tym kierunku. Uczniowie wykonali również gołąbki pokoju, które posłużą do udziału naszej szkoły w kampanii „Chcę Pokoju Na Świecie”  (16. Cel Zrównoważonego Rozwoju)  - w czerwcu br.

Prowadzący zajęcia: Beata Kamińska-Kołodzińska

AM

Poprawiony: środa, 24 maja 2017 18:14
 
Opieka medyczna w Laosie PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 24 maja 2017 17:52

alt

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W środę, 24 maja 2017 r. w klasie III gimnazjum odbyły się zajęcia z edukacji globalnej na temat opieki medycznej w Laosie. Celem zajęć było zapoznanie uczniów z sytuacją mieszkańców Laosu, zwłaszcza dzieci, z problemami ich dotykającymi oraz z systemem opieki medycznej. Wykorzystano m.in. reportaż filmowy: Efekt Domina – Operacja Laos, atlasy geograficzne, mapę polityczną świata i zdjęcia.

Prowadzący zajęcia: Małgorzata Skrocka

AM

Poprawiony: środa, 24 maja 2017 18:15
 
Energia słoneczna PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 22 maja 2017 17:43

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W poniedziałek, 22 maja 2017 r. uczniowie klasy I gimnazjum wzięli udział w zajęciach terenowych w ramach edukacji globalnej. Ich celem było:

1) uświadomienie uczniom roli energii odnawialnej (czystej) dla życia ludzi i planety,

2) utrwalenie wiadomości o rodzajach energii odnawialnej,

3) zapoznanie z zaletami i wadami energii słonecznej oraz jej zastosowaniem

    na przykładzie miejscowości Lenarty,

4) zapoznanie uczniów z wykorzystaniem energii słonecznej na świecie.

Zajęcia odbyły się w miejscowości Lenarty przy obiektach wykorzystujących energię słoneczną.

Prowadzący: Andrzej Malinowski

AM

Poprawiony: poniedziałek, 22 maja 2017 17:54
 
Szkolenie w Sulejówku PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
piątek, 03 marca 2017 21:16

W dniach 24-26 lutego 2017 r. w Centrum Szkoleniowym w Sulejówku odbyło się 3-dniowe szkolenie dla Szkolnych Liderów Edukacji Globalnej z województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i podlaskiego. W czasie trzydniowego szkolenia zapoczątkowano działania Modułu 2 Projektu „EDUKACJA GLOBALNA. LIDERZY EDUKACJI NA RZECZ ROZWOJU”.

Z udziałem koordynatorów i trenerów regionalnych- Jolanty Grędzińskiej-Kosiorek i Małgorzaty Burby liderzy zostali przygotowani do wspierania zespołów nauczycieli w szkołach przy realizacji  tematyki edukacji globalnej/rozwojowej w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju.

W programie uwzględniono również zagadnienia związane z GRYWALIZACJĄ w edukacji, organizacją Tygodnia  Edukacji Globalnej 2017, planowaniem działań regionalnych i ogólnopolskich akcji. Nauczyciele będą  mieli dostęp do otwartego szkolenia e-learningowego z uwzględnieniem zagadnień edukacji globalnej przeznaczonych dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej , platformy GRYWALIZACJI z konsultacjami online.

Szkoły uczestniczące w projekcie (10) ubiegają się o Certyfikat „Szkoła Liderów Edukacji”  w zakresie tematyki rozwojowej - zrównoważonego rozwoju.

Życzymy powodzenia!

Jolanta Grędzińska-Kosiorek- koordynator regionalny EG

 

Galeria zdjęć:

http://olecko.wmodn.olsztyn.pl/szkolni-liderzy-edukacji-globalnej-24-26-02-2017-r-w-centrum-szkoleniowym-w-sulejowku/

 
Spotkanie z wolontariuszką PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
sobota, 26 listopada 2016 13:01

alt edukacja globalna

Kliknij by zobaczyć galerię

 

24.11.2016 r. w ramach realizacji projektu ”Szkoła Liderów Edukacji Globalnej” uczniowie gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z wolontariuszką, panią Weroniką Brączek, która przeprowadziła warsztaty i opowiedziała o idei wolontariatu oraz swojej pracy w krajach Ameryki Południowej (Argentyna, Peru).

AM

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 20:05
 
Podsumowanie TEG PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 21 listopada 2016 20:04

edukacja globalnaalt

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W poniedziałek, 21 listopada 2016 r. odbył się apel szkolny, na którym został podsumowany Tydzień Edukacji Globalnej  w naszej szkole. Uczniowie biorący udział w konkursach otrzymali nagrody, a zaangażowani nauczyciele – podziękowania.

Ponadto dzisiaj w gimnazjum zostały przeprowadzone zajęcia na temat: „Sytuacja dzieci w Etiopii” (prowadząca – Małgorzata Skrocka).

AM

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 20:04
 
Pokój między narodami PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
piątek, 18 listopada 2016 17:30

altedukacja globalna

Kliknij by zobaczyć galerię

 

18.11.2016 r., w piątym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej „Razem dla Pokoju” dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego wysłuchały mądrych bajek: „Najmądrzejsze stworzenia na Ziemi”, „O dzielnej myszce Numudu” (Togo). Ponadto spotkały się z majorem Wojska Polskiego, Grzegorzem Łapińskim z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego, który opowiadał o pracy żołnierza i o misjach pokojowych na świecie. Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w zabawach i grach popularnych wśród dzieci afrykańskich, amerykańskich i europejskich. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Pokój temu domowi”.

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 20:03
Więcej…
 
Od wyżywienia do pokoju PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 17 listopada 2016 19:04

edukacja globalna  alt  

Kliknij by zobaczyć galerię

 

17.11.2016 r., w czwartym dniu Tygodnia Edukacji Globalnej „Razem dla Pokoju” dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego wysłuchały mądrej bajki o królu i krabie (Nikaragua). Również i uczniowie klas: I-III szkoły podstawowej słuchali mądrych bajek z różnych stron świata, niektóre z nich inscenizowali, były także zabawy. Klasy: IV, V, VI SP i I, II, III G uczestniczyły w konkursie „Muzyka dla Pokoju”. Należało wysłuchać prezentowanych utworów muzycznych ze wszystkich kontynentów, odgadnąć nazwę kraju, z którego pochodzi dana piosenka/melodia i wskazać ten kraj na mapie politycznej świata. Rozpoznane zostały utwory z Rosji, Korei Południowej, Japonii, Chin, Czech, USA, Peru, Hiszpanii i Gwinei. Uczniowie klasy szóstej i wszyscy gimnazjaliści obejrzeli film dokumentalny pt. „Syria. Dzieci wojny”. Film opowiada historię pięciorga dzieci, których życie zostało zamienione w koszmar. Jedno z największych miast Syrii, Aleppo, stało się areną bratobójczych walk. Szkoły są zamknięte, jedzenia brak, istnieje stałe zagrożenie snajperskim ostrzałem. Pięcioletniej Sarze śnią się strzelający do niej snajperzy. Czternastoletni Mohammed stracił nadzieję na spokojne życie. Ośmioletnia Farah zajmuje się zbieraniem odłamków i kolorowych wstążek dla ojca do produkcji bomb. Trzynastoletnia Helen zastąpiła nauczycielkę i uczy młodsze dzieci.

 

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 20:03
Więcej…
 
Świat w obliczu wyzwań PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 16 listopada 2016 20:00

altalt

Kliknij by zobaczyć galerię

 

W trzecim dniu Tygodnia Edukacji Globalnej „Razem dla Pokoju” (16.11.2016 r.) dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego rozpoczęły zajęcia od wysłuchania mądrej bajki „O sprytnym sułtanie i jeszcze sprytniejszym Alim (Irak). Uczniowie klasy I gimnazjum dyskutowali na sytuacji politycznej na świecie i wykonali plakat – „Razem dla pokoju”, a także wzięli udział w zajęciach nt. „Świat daleki od doskonałości. Konflikty stare i nowe”. Z kolei uczniowie klasy II gimnazjum zastanawiali się nad działaniami, jakie należy podjąć, by osiągnąć pokój na naszej planecie (warsztaty) – „Dlaczego tak trudno o pokój na świecie?”, „Moja pomoc ma znaczenie”, „Skutki wojen”, „Korzyści z utrzymania pokoju na świecie”.

 

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 20:03
Więcej…
 
Od mądrych bajek przez prawa człowieka do tolerancji PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
wtorek, 15 listopada 2016 21:30

 

altKliknij by zobaczyć galerię

alt

15.11.2016 r. – drugiego dnia Tygodnia Edukacji Globalnej „Razem dla Pokoju” dzieci z zespołu wychowania przedszkolnego słuchały mądrych bajek: „Słońce i Księżyc” (Filipiny) i „Kłótliwe sąsiadki” (Gruzja). W klasie I szkoły podstawowej odbyły się zajęcia na temat "Afryka daleka czy bliska?". Uczniowie  poznawali obyczaje, zabawy i naukę dzieci z Afryki, a także malowały obrazy, które kojarzą się z Afryką. Natomiast uczniowie klasy I gimnazjum zastanawiali się nad tym, co i ile łączy ze sobą młodych ludzi na całym świecie (Ja i Hari). Z kolei uczniowie klasy II gimnazjum debatowali nad prawami kobiet i tolerancją – ich znaczeniem w walce o pokój na Ziemi. Do codziennego konkursu wiedzy o świecie – „Świat w zagadkach, liczbach i rebusach” przystąpili uczniowie całej szkoły.

Dzisiejsze spotkania prowadzili: Dorota Michałowska-Radzewicz, Małgorzata Skrocka, Beata Roszkowska, Marzanna Sienkiewicz, Andrzej Malinowski, Małgorzata Korotko i Marzenna Grodzicka.

Ponadto w gimnazjum odbywają się codziennie zajęcia w ramach edukacji globalnej (tematyka różnorodna).

AM

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 20:02
 
Sri Lanka - kraj szczęśliwych i uśmiechniętych ludzi PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 14 listopada 2016 20:33

alt alt

                                         Kliknij by zobaczyć galerię

 

W poniedziałek, 14 listopada 2016 r. rozpoczął się Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Razem dla Pokoju”. W jego ramach odbyła się dzisiaj w naszej szkole prelekcja poświęcona Sri Lance – krajowi szczęśliwych i uśmiechniętych ludzi, w którym po wojnie domowej zapanował pokój trwający do chwili obecnej. Sri Lanka jest przykładem państwa, gdzie obok buddystów żyją i pracują w zgodzie wyznawcy islamu, hinduizmu i chrześcijaństwa, gdzie pokojowe współistnienie wielu narodowości przyczynia się do ogólnego rozwoju tego pięknego azjatyckiego kraju. Podczas prelekcji poruszono zagadnienia dotyczące gospodarki, kultury i polityki Sri Lanki oraz dostępu mieszkańców do dóbr i usług warunkujących możliwości rozwojowe. Spotkanie prowadził Andrzej Malinowski.

AM

 

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 20:02
Więcej…
 
Razem dla pokoju PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 10 listopada 2016 18:09

alt 

Razem dla Pokoju - Tydzień Edukacji Globalnej (14-20.11.2016 r.)

Harmonogram działań w naszej szkole

 

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 20:02
Więcej…
 
Edukacja globalna. Moduł I PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
wtorek, 08 listopada 2016 17:07

alt

Gimnazjum w Zespole Szkół w Judzikach współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie Filią w Olecku, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i MSZ przy realizacji VI edycji Projektu „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju”

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 20:01
Więcej…
 
Edukacja globalna PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 02 listopada 2016 18:49

alt

W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu z zakresu edukacji globalnej „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju” w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Udział szkoły w projekcie pomoże w rozwijaniu kluczowych kompetencji dzieci i młodzieży, w szczególności kompetencji społecznych i obywatelskich, inicjatywności i przedsiębiorczości stanowiących podstawę uczenia się przez całe życie oraz budowania odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego opartego na wiedzy i uniwersalnych wartościach.

Poprawiony: piątek, 13 stycznia 2017 20:01
Więcej…